brusc cosuri pe fata! de la ce?

24-09-2008
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
de aproximativ 2 saptamani fata mi s-a umplut de cosuri si acum incep sa imi iasa si pe decolteu. eu nu am avut un ten acneic niciodata, isr acum sunt multe si mici indeosebi pe frunte si pe lateralele fatei. care o fi cauza? se poate sa fie de la schimbarea vremii? si parul mi se unge ff tare brusc, dar nu am breton, deci fruntea mi-e libera. acum ma imbrac mai gros, noaptea imi trag plapuma si peste cap, se poate sa fie de la caldura? va intreb pt ca acum aprox un an tot cam in aceasta perioada m-am umplut de cosuri pe piept (decolteu), la inceput cateva ca si acuma si in primavara am ajuns sa fiu plina. atunci dermatoloaga mi-a spus ca e "eruptie polimorfa la lumina" si m-a tratat cu azitromicina, zineryt si betacaroten si mi-a trecut in cateva sapt. acum iar imi apar si pe fata! ma dau cu zineryt, se usca si se fac altele. sau poate fi de la Mercilon? ala il luam si anul trecut si dermatologul mi-a zis sa schimb cu Yasmine, lucu pe care l-am si facut, dar am revenit din nou la Mercilon si tot acum mi-au aparut si astea. de la ce o fi??? acum iau Yasmine iar, dar degeaba...
un dermatolog sa ma ajute, va rog mult!
129 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
25-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Schimbati anticonceptionalul cu Laurina, incepand cu ciclul urmator.
0
26-09-2008, ora 00:00
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
Eu am probleme cu varicele si nu stiu daca Laurina ar fi potrivit pt mine. As face orice sa scap de ele, mai ales ca imi apar tot mai multe pe decolteu. De la ce?
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cine v-a spus ca Laurina afecteaza varicele si Yasmine nu ???
Va apar varice pe decolteu ???
0
29-09-2008, ora 00:00
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
Nu nu imi apar varice pe decolteu, ci cosuri. Nu m-am exprimat eu clar din graba. Varice am la gambe si stiu ca nici Yasmine si nici un alt anticonceptional nu ar fi indicat, dar despre Laurina am auzit tot felul de povesti cum ca ar fi facut varice intr-o luna sau tromboflebita etc. Acum eu nu stiu ce sa mai cred. Dar ginecoloaga mi-a spus ca si Yasmine atenueaza acneea... cerdeti ca pot sa iau Laurina fara nici o problema?
Va multumesc oricum.
0
30-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu credeam nu vi-l recomandam!
0
30-09-2008, ora 00:00
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
Atunci o sa iau Laurina de luna viitoare.
Va multumesc mult!
0
05-02-2009, ora 14:39
raluci
Nu este medic/terapeut
raluci
buna ziua!!...am si eu o intrebare.in vara nu am avut deloc cosuri dar cum a inceput iarna a inceput sa imi apara pe frunte si fata...am folosit mai multe pudre dar nu mi'a trecut sh am citit pe net ca zineryt ar fi bunn.m'am dus si am cumparat zynerit de la farmacie si acum il folosesc de vreo 2 saptamani si ceva dar nu mi'a trecut din contra parca a inceput sa imi iasa mai multe pe fata si se inrosesc.si pe frunte se inrosesc dar parca pe frunte mi'au trecut un pic.va rog zicetimi sh mie ce sa fac.nu mai suport sa am cosuriX(
0
06-02-2009, ora 18:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa nu mai faceti tratament cu ce auziti. Daca cosurile au aparut brusc, fie ati intrerupt administrarea anticonceptionalelor fie este o problema cu ovarele dvs. In ambele situatii ar fi bine sa va examineze un dermatolog.
0
11-02-2009, ora 15:51
raluci
Nu este medic/terapeut
raluci
acum nu ma mai dau cu zineryt si nu mai am asa multe.de 3 zile am icneput sa ma dau in fiecare seara cu zeama de lamaie pe fata iar dupa aceea cu cutaden.este bine??
0
12-02-2009, ora 22:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu !
0
14-02-2009, ora 22:53
raluci
Nu este medic/terapeut
raluci
imi puteti spune va rog de ce???.pentru ca am 4 zile de cand ma dau si deja mi'a trecut mai am doar 2-3 cosulete.
0
16-02-2009, ora 02:14
bog ade
Nu este medic/terapeut
bog ade
de ce nu e bine tratament cu, cutaden? sunt fata si am 18 ani.. de cand ma stiu am cosuri pe frunte si pometzi..zilele trecute am fost la farmacie si mi'au recomandat doamnele de acolo un ceai verde pe zi pt detoxifiere..spalat bine fatza (eu folosesc sapun dove cu castravetzi)..mi'au mai recomandat apa termala si apoi cutaden folosite in ordinea in care le'am scris. dimineatza si seara procedez asa numai ca ceaiul il beau doar dimineatza in loc de cafea..credetzi ca e bine ? dak nu, ce mi'atzi recomanda?apropo nu folosesc anti-conceptzionale... multzumesc mult pt raspuns.:)
0
17-02-2009, ora 18:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti din nou la farmacie si intrebati doamnele de acolo unde au invatat ele despre tratamentul acneei ??? In facultate, in scoala generala, citind prospectele medicamentelor ?
Acneea este o boala datorata unui dezechilibru hormonal. Ce treaba are detoxifierea cu cu ceai verde cu aceasta boala??
Cutedenul este sicativ. adica usuca leziunile, insa efectul este temporar, cat timp medicamentul este aplicat.
Pentru tratarea acneei sunt necesare mai multe investigatii!
Lasati medicii sa se ocupe de boli, iar farmacistii de medicamente.
0
14-04-2009, ora 16:57
mihai1989
Nu este medic/terapeut
mihai1989
am 19 ani si de 2-3 ani am cosuri pe fata..in special pe frunte...ce mi recomandati pt a scapa de aceasta problema...ceva ca sa fie eficient..devin stresante cosurile :(
0
17-04-2009, ora 19:14
v.deea
Nu este medic/terapeut
v.deea
buna ziua.am 19 ani si din pacate am primit o veste pe care nu doream niciodata sa o aud si anume ca am acnee..niciodata nu am avut cosuri pe fatza (exceptand perioada menstruala).am fost la dermatolog si mi-a recomandat " SEBA MED"(gel si crema)..mi-au aparut foarte multe pe frunte, pe piept si pe umeri.( am intrebat-o pe d-na dermatolog daca se va mai extinde pe fatza si dansa mi-a spus NU!, _) desi in cazurile pe care le-am vazut pe net apar pe toata fata:(:( asi dori va rog sa stiu daca ma tratez cu SEBA MED cam in cat timp imi poate trece.sunt extrem de ingrijorata fiindca din ceea ce am citit de mai sus tine cativa ani buni..poate trece si mai devreme?..va multumesc anticipat.
0
21-04-2009, ora 18:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru v.deea:
Ar trebui sa faceti o ecogrfie de ovare.
0
21-04-2009, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihai1989:
Iti recomand sa consulti un dermatolog.
0
13-06-2009, ora 20:12
adryk_87
Nu este medic/terapeut
adryk_87
Buna! Am 22 de ani si de vreo 3 luni mi- au aparut cosuri pe fata, intai pe frunte, iar apoi pe obraji! La 18 ani am folosit zineryt care mi a ajutat foarte mult, am scapat de tot de ele. Acum mi au aparut din nou intr o faza mai grava decat la 18 ani, am inceput sa folosesc tot zineryt de aproape trei luni dar fara nici un rezultat. sunt disperata nu stiu ce sa mai fac. Ziua cand ies pe strada folosesc fond de ten chiar daca stiu ca nu e bun dar nu pot sa ies asa din casa! Analizele le am facut si au iesit bune, nu inteleg care ar putea fi cauza!
0
14-06-2009, ora 10:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Vezi recomandarea pentru mihai 1989.
0
29-06-2009, ora 12:20
cristinaaa
Nu este medic/terapeut
cristinaaa
Buna am 17 ani si mi-au aparut cosuri pe pe frunte mai multe si pe obraji cateva...nu am eu prea multe dar vreau sa scap de ele pt ca ma deranjeaza ma dau cu crema de galbenele si ma spal cu ceai de galbenele pe fata ce pot folosi pentru a scapa de cosuri pt ca nu le mai suport
0
29-06-2009, ora 21:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ma mir ca nu ti-au trecut cosurile de la galbenele In general galbenelele vindeca orice boala
0
30-06-2009, ora 19:08
cristinaaa
Nu este medic/terapeut
cristinaaa
am folosit galbenele facute de bunica mea le face cu untura cred si flori de galbenele din gradina si e concentrata dar nu mi-au trecut parca imi tot apar...ce sa fac cu ce sa ma mai dau.nu sunt produse naturiste k eu folosesc mult produse naturiste.imi puteti da un sfat multumesc mult.o zii buna
0
30-06-2009, ora 19:09
cristinaaa
Nu este medic/terapeut
cristinaaa
am vrut sa zic daca nu exista cumva alte produse naturiste care sa fie bune ma scuzati
0
03-07-2009, ora 21:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu ma pricep la produse naturiste, dar poate te ajuta altcineva!
0
07-07-2009, ora 15:08
tox
Nu este medic/terapeut
tox
Am 15 ani...si am cosuri pe frunte in special si pe restul fetei.Ce as putea face?Ce imi recomandati?
0
07-07-2009, ora 17:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Bine ai venit in lumea adolescentilor!
Incepe cu un consult dermatologic!
0
12-07-2009, ora 16:17
magddys
Nu este medic/terapeut
magddys
am 22 de ani, am cateva cosuri pe fata, aproape de gat.se poate sa imi iasa cosuri de la produsele lactate?.am obs ca atunci cand consum aceste produse am mai multe cosuri.
ce imi puteti spune?
0
14-07-2009, ora 15:05
ionut_10
Nu este medic/terapeut
ionut_10
Buna ziua.Am 19 ani si am probleme cu cosurile cam de la 14.Am consumat vreo 10-15 tuburi de zynerit pana acum, recomandate de 2 medici dermatologi.Rezultatele erau satisfacatoare, nu f bune.Acum insa se pare ca nu isi mai face deloc efectul.Am renuntat la zynerit.Iinainte aveam cosuri pe toata fata, acum am o zona de doar cativa centimetrii patrati pe un obraz cu o densitate mare de cosuri si urme de cosuri, pete rosii, cam de un an de zile.In rest mai imi apar cateva.Vara de obicei imi treceau, insa vad ca pana acum nimic.Ce ne puteti spune despre tratamentele cu argila? am inceput de 3 zile un astfel de tratament si sper din tot sufletul sa dea rezultate.

P.S. de ce este problema acneei atat de greu de rezolvat in sec XXI, cand s-au gasit tratamente la boli extrem de grave?? chiar atat de greu este sa scapi de niste bubite??
0
14-07-2009, ora 15:13
lyonik
Nu este medic/terapeut
lyonik
Salut...Am si eu o intrebare, astazi eram singurel cu prietena mea acasa, , ne-am gandit ca ne putem permite putina libertate, , am dat frau sentimentelor, , iar in timpul actului sexual am simtit ceva in neregula cu penisul, , , , ma ustura capul penisului, , , l-am fortat un pic si am simtit deodata cum a pocnit, sa rupt, ceva de genul si a inceput sami sangereze penisul, , , mam dus la baie mam spalat si am observat ca poate fi vorba despre ata.Banuiesc bine?? Pot aparea complicatii??Ce ar trebui sa fac??
0
14-07-2009, ora 20:04
ADEOVI
Nu este medic/terapeut
ADEOVI
SI MIE MI-AU APARUT BRUSC PE GAT ( LATERALE) SI PE DECOLTEU COSURI ( MICI ) DESI NU AM AVUT COSURI DE VREO 10 ANI.
SA FIE OARE CA AM STAT MAI MULT LA SOARE, SAU DE LA APA DE LA STRAND SAU CA AM FOLOSIT ALCHEMILA ( O TINCTURA FOLOSITA PT HEMORAGII)
EU AM LUAT ALCHEMILA PT A-MI STOPA CICLUL..AM MERS IN CONCEDIU SI NU AM VRUT SA AM TREABA
ACUM REGRET PT CA M-AM UMPLUT DE COSURI PE DECOLTEU SI PE GAT
SE PARE CA MI SE EXTINDE SI SUB SANI
M-AM DAT CU SPIRT SANITAR, CU O SOLUTIE PT ACNEE PE BAZA DE COAJA DE NUCA
DAR NU VAD REZULTATE
CE MA SFATUITI ]
?????????????????????????
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •