brusc simt o apasare pe inima

29-11-2012
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Buna ziua am 25 de ani de ceva timp ma confrunt cu o 'chestie' tare ciudata.inima zic eu, brusc simt o apasare pe inima (daca pot spune asa) nici nu stiu cum sa ma exprim, simt o apasare si cum imi bate inima tare iar dupa cateva secunde apropae nu mai simt nimic apare o moleseala si o amorteala in corp eu zic ca fac si atatcuri de panica asa mi-sa spus si de catre medic, insa nu stiu ce sa ma fac cu senzatia asta ciudata imi simt inima 'grea', lucru asta ma ia din senin stand in pat sau la calc, dupa aceea raman cu arsura in piept si simt arsura pana pe gat. sa fiu mai inteleasa senzatia care o simt ptr cateva secunde e, ca si cum as fi aruncata in gol.o zi buna si va rog sa imi raspunde-ti ce am de facut ca la medici am tot fost zice ca e pe psihic:(((
3 comentarii
0
29-11-2012, ora 12:00
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
mentionez ca in urma cu 2 ani mi-am facut eco la inima si mi-sa spus ca am bloc de ramura dreapta incomplet...nici acum nu am aflat ce e si daca exista pericol, doar ce m-am documentat pe internet o zi buna si multa sanatate! va rog sa nu ezitati sa-mi da-ti un rasuns!
0
29-11-2012, ora 13:36
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
poate pentru ca te-ai documentat prea mult despre problema ta la inima si dinasta ti-ai bagat in cap niste idei fixe care produc aceste atacuri de panik.eu sufar de cateva luni de atacuri de panik, mi-am bagat in cap ca am ceva la inima si nu pot sa imi mai scot ideea din cap desi am facut multe analize si ekg si eco la inima, rezultatele fiind bune.simptomele difera de la o persoana la alta eu prima oara am crezut ca fac infarct, ameteam, nu aveam aer, transpiram, ma durea pieptul si inima, inima crede-am ca vrea sa iasa din piept in momentul ala crede-am ca dintr-o data se va opri si gata, dupaia atacurile au fost de scurta intensitate adik face-am un atac si gata, atacurile apare-au foarte rar, deja uitasem de ele, dar dupa cateva luni au inceput simtomele sa apara mai des si pe parcusul intregii zi cateodata, dar asta numai cand gand aiurea, ma uit la tv si vad ca a murit cineva tanar si ma sperii etc, azi de exemplu am fost prea ocupata ca sa ma gand la prostii si nu am nimik.incerc sa gand pozitiv ca totul este numai in mintea mea.ptr linistea ta, ar trebui sa te mai prezinti ink o data la un medic cardiolog sa faci toate investigatiile necesare sa fii sg ca nu ai nimik si poate asa te linistesti si nu o sa mai ai atacuri de panik.sanatate multa si gand pozitiv.eu iti spun asta tie...dar eu...numai pozitiv nu gand
0
30-11-2012, ora 09:48
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Iti multumesc Ionela ptr raspuns..ceea ce ai scris ca ai si tu parca ma regasesc pe mine:) la fel sunt si eu panicoasa, fricoasa, si cand vad o tragedie stau si ma gandesc numai la ea si ma intreb "daca patesc si eu, daca am si eu..." stau ft mult in casa cu copilul si ma apuca teama cand ma simt putin rau ma ia gandurile rele, sa nu patesc ceva si ce ma fac cu copilul ca e micut...totusi o sa ma duc sa-mi fac si un ekg si eco sa vedem totusi daca este vb de ceva ptr ca aceste senzati apar ft des, multa sanatate iti doresc si mai tinem legatura poate rezolvam ceva!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •