BTS-uri, risc in cazul sexului oral?

06-01-2007
Jinks
Nu este medic/terapeut
Jinks
Acum cateva zile prietena a sesizat o scurgere ciudata, a fost la doctor si in urma analizelor a rezultat ca este Trichomonas, cum azi am primit analizele si pana sa ajunga iarasi la cabinet cu intrebarile suplimentare doctorita plecase singura solutie pt a gasi rapid raspunsurile la intrebarile ce ne framanta a fost internetul.
Acum cateva luni analizele erau ok, noi ne facem analizele in mod regulat deoarece suntem un cuplu deschis practicam swingul, si ea e bisexuala, se intampla sa aiba raporturi sexuale cu alte femei.
Practicam sex protejat cu alte cupluri, cu prezervativ in cazul coitului si intre noi neprotejat atat in cazul intalnirilor cu alte cupluri cat si cand suntem numai noi doi, singurul moment in care suntem, sa zicem asa, descoperiti este in cazul sexului oral, pe care-l facem fara protectie. Am tot citit pe net si nu am gasit niciunde explicat in mod clar cum se pot transmite BTS-urile in cazul sexului oral. De exemplu in momentul in care ii fac eu sex oral prietenei si apoi ii fac unei alte fete cat de ridicat e riscul de infectie.. sau daca ea face sex oral unu alt partener si apoi imi face mie ma poate infecta (sau se poate infecta).. sau facandu-i sex oral unei partenere riscul de a se infecta ea cat e de mare.. (sau din nou unei partenere si apoi mie) cat e de crescut riscul? Sau in cazul in care exista contact intre aparatele genitale a celor doua fete. Presupun ca totul depinde de cat e de sensibila respectiva bacterie, ciuperca, etc. (sau cauza a BTS-ului), cat e de rezistenta (am citit pe undeva ca virusul HIV e foarte sensibil si scos din mediul lui moare foarte repede) si unde isi are "casa" in aparatul genital.
Chiar si in cazul sexului oral ne luam cateva masuri de protectie.. nu ne spalam pe dinti cu periuta (agresiv) cu doua trei ore inaine si doua trei ore dupa (pentru a nu rani gingiile) iar lichidele (vaginale, etc) incercam sa le facem sa ajunga cat mai putin in gura iar dupa folosim o apa de gura pe post de dezinfectant. Si bineinteles, sapun, apa si toate asternuturile si prosoapele spalate la 60 grade.
Acum cateva saptamani am fost la un centru spa (pentru relaxare, nu alte activitati) unde am stat in jacuzzi cu apa incalzita, de acolo exista vreo sansa sa se ia? Sau inainte de craciun, am fost la cineva in vizita si am facut baie si sex (protejat) toti 4 intr-un jacuzzi, presupun ca nu au folosit nici un dezinfectant special pentru respectiva vana, exista BTS-uri care se pot transmite asa?
Am citit pe net ca perioada de incubatie la trichomonas e de 5-14 zile dar ca la femei nu se manifesta decat dupa doua luni sau mai mult, am vrea sa stim, se poate sa fi aparut simptomele (scurgerea) si mai repede de doua luni sau trebuie sa-i anuntam pe toti partenerii nostrii, si cei mai vechi de 2 luni, chiar daca cu toti am avut rapoarte protejate (coit)?
Daca aveti raspunsuri la intrebarile noastre am fi bucurosi sa le aflam, sau daca stiti unde am putea gasi referinte sa ne documentam ar fi si mai bine. (pot fi si in engleza sau franceza ca le intelegem)
Multumim anticipat.
3 comentarii
0
07-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand trebuie sa stiti un lucru esential : GURA SE COMPORTA EXACT CA UN ORGAN SEXUAL daca este folosita in acest scop! Rezulta faptul ca orice infectie cu transmitere sexuala poate avea ca poarta de intrare gura!
Alte modalitati de transmitere a acestor boli (prosoape, cazi, etc.) sunt posibile, dar mai rar intalnite in practica!
0
25-10-2012, ora 20:21
adriaqaz
Nu este medic/terapeut
adriaqaz
buna seara
scriu cu speranta ca o sa primesc si un raspuns
printrun sex oral de scurta durata se poate transmite vreo boala?
0
05-01-2013, ora 01:25
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Prin sex oral, nu conteaza durata, se poate lua o boala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  •