Bubita maronie pe amigdala dreapta

10-05-2018
camelia07
Nu este medic/terapeut
camelia07
Buna seara! Am o mica-mare neliniste: de cateva zile simt o vaga usturime in partea dreapta (mai ales cand mananc acru) in jurul amigdalei sau din ce a mai ramas din ea pt ca m-am operat pe la varsta de 12 ani. Astazi am mers la oglinda si am observat o pata mica de cca 2 mm de culoarea maro inchis care pare ca ar avea niste ramificatii. Initial am crezut ca e vorba de resturi alimentare, am incercat sa le indepartez cu un betisor de ureche dar n-a mers. Mentionez ca acum 2-3 zile m-am mai uitat si nu era aceasta pata ci doar pietricelele acelea albe (tonsoliti) uneori imi raguseste vocea si am secretie in gat. Intr-adevar, astazi am mancat o pulpita ff crocanta de pui, pe care am cam infulecat-o fara sa mestec cum trebuie dar, chiar si asa, bubita nu trebuia sa fie rosie, sa arate ca o rana proaspata ci nu ca una mai veche? Mentionez ca sunt fumatoare (cca 7 tig pe zi de vreo 7 ani) si am 27 de ani, inafara de operatie de polipi si amigdale nu am mai suferit vreo alta interventie chirurgicala dar am o secretie nazala permanenta, iar la ultimul control orl pe care l-am facut mi -s-a spus ca am rinita cronica. Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
10-05-2018, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la gastrologie
faci reflux gastro-esofagan si asta este motivul de ce mai apare inflamatie in gat, pe resturiel amigdalelor si in spatele nasului
2 pe forum mai gassti sfaturi cum trebuie sa procedezi si ce alimente nu trebuie sa consumi pana la vindecare
3 daca nu ai studii medicale..NU te mai examina in gat... duce la frica de cancer si se ajunge gratuit la psihiatru
0
10-05-2018, ora 22:08
camelia07
Nu este medic/terapeut
camelia07
Multumesc mult. Treaba cu frica de cancer e reala. Dar acum ca am primt rasp dvs ma simt mai bine (psihic vorbind).
0
13-05-2018, ora 11:14
aricris
Nu este medic/terapeut
aricris
Buna ziua dl doctor, am fost la orl de 2 ori, acum 5 luni si acum 1 luna, din cauza unei dureri la inghitit, jena, simt cum merge bolul alimentar pe tract( senzatie), am luat tratament pentru reflux, am facut tot ce am putut in privinta regimului, fara acrituri, alcool, etc, nu sunt fumator, si nici bautor, doar ocazional, dar si atunci un pahar, nu beau acidulate, dorm ridicat pe perne, ultima masa e cu 3 ore inainte de culcare, dar din pacate aceste simptome nu dispar, in plus a aparut si singe in sputa, scuip rosu deschis, ( nu de la gingii sau de la dinti ) iar dimineata de culoare maro, se intampla cam la 2 sau 3 zile, credeti ca tot de la problema asta ar putea veni? multumesc
0
13-05-2018, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facut un tranzit baritat esofagian la radiologie
si cu rezultatul d emers la gastrologie
0
13-05-2018, ora 18:44
aricris
Nu este medic/terapeut
aricris
Multumesc, o sa il fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.