Bubite ca niste cosuri cu un lichid transparent in varf!

19-01-2010
Nicol_elly
Nu este medic/terapeut
Nicol_elly
Am o fetita de 8 luni si 3 zile; am nascut-o cu 3300gr si acum are in jur de 8 300gr.Mie mi se pare prea mica in comparatie cu baiatul vecinei care e mai mare cu 4 zile decat ea si are vreo 12 kg.De ieri dimineata iau aparut niste bubite asemanatoare unor cosuri cu un lichid transparent in varf si nu stiu de la ce provin si nici nu stiu ce as putea sa-i dau! A mai avut acum vreo 2 luni, dar ii aparea cate 1 si in maxim 4 zile ii disparea.Am uitat sa specific ca sunt foarte tari! Am fost cu ea la medic pt ca era un pic racita si m-a intrebat daca i-a iesit ceva pe corp; i-am aratat si mi-a dat ceva pt raceala si ferrum hausmann.Acum i-au iesit prea multe intrun loc "parca ar avea glezna la piciorus burdusita"! Nu am posibilitatea sa ajung cu ea la medic deoarece se circula foarte greu, iar medicul ei e la oras (stam la tara)! VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT! Va MULTUMIM anticipat!
9 comentarii
0
19-01-2010, ora 10:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna ziua,
Aceste bubite provin de la o toxina din interior corpului de care acestea incearca sa se scape.
Este evident ca daca suprimati aceste bubite cu creme si medicamente fetita se va imbolnavi in interior !
Deci este important sa stiti ce ajuta la detoxifiere in mod natural si in plus aici, ca la orice boala este importanta si alimentatia.

Fierul Hausamann este o mare greseala si f. toxic pt. orice varsta caci este un fier anorganic. Ori ii dati pilitura de fier ori ii dati Ferr. Hausmann este acleasi lucru.
La aceasta varsta un astfel de fier este si mai toxic si creaza anemie cronic!
Medicii nu stiu ce dau din pacate si nu stiu diferenta intra organic si anorganic cu privire la mineralele date (ca, mg, fe)

Ce lapte primeste fetita ?
I-ati dat medicamente pentru raceala si daca da ce ?
A primit minerale, vitamine, injectii pana acum ?
Cat timp a primit lapte de san ?
Ce fel de naster si sarcina ati avut ?

Cauzele bolilor la copii mici se gasesc ori din timpul sarcinii (sperieturi, medicamente luate de mama) ori de la nastere (traume, medicamente primite de mama in timpul nasterii), ori in alimentatie gresita (lapte praf sau lapte prea mult si prea gras) ori in medicamentele chimice primite de la doctori.
La alimentatie se fac in ziua de azi greseli imense.

Da-ti va rog un un id de mesenger prin mesaj dand un click pe id-ul meu daca doriti sa va ajut.
0
21-01-2010, ora 21:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Greutatea fetitei e buna dupa greutatea la nastere. Bubitele pot fi o reactie alergica localizata, trebuie clatite bine rufele de detergent si atentie la alimentele alergizante. Se poate folosi Locoid crema local 5 zile sau Fucidin H daca au varf galbui, dupa tamponamente cu alcool iodat.
0
30-10-2014, ora 23:35
mihaela.jerlaianu
Nu este medic/terapeut
mihaela.jerlaianu
Buna seara! M-ar interesa si pe mine raspunsul doamnei scarface. Fetita mea de 6luni si jumatate, are aceleasi bubite pe care le descrie Nicol_elly in topic. Cum pot vorbi mai amanuntit cu un/o doctor(a) sau cineva de specialitate, despre acesta eruptie? Multumesc frumos.
0
06-01-2015, ora 12:14
paola.sosoi
Nu este medic/terapeut
paola.sosoi
Buna ziua!
Am si eu aceasi problema cu fetita mea de 10 luni. Niste bubite umplute cu apa care apoi se usuca in cateva zile. Mi s-a recomandat de medic pasta cu apa insa continua sa ii apara. M-ar interesa raspunsul d-lui Scarface daca se poate. O zi placuta!
0
06-01-2015, ora 12:46
mihaela.jerlaianu
Nu este medic/terapeut
mihaela.jerlaianu
Buna ziua! Si eu inca aştept un răspuns la întrebarea acestui topic. Va multumesc!
0
04-03-2015, ora 10:41
dana pupi
Nu este medic/terapeut
dana pupi
Buna ziu!am o intrebare pt scarface.Ce remedii as putea sa i dau fetitei mele de 3 luni pt dermatita aopica?am inteles ca are flora intestinala ruptă(permeabila)alaptez exclusi, in timpul sarcinii am plâns f mult si am fost f nervoasă si dezamăgită de partenerul meu, care nu este tatăl fetitei.tatăl eu nu vrea să stie de noi, de ea
0
04-03-2015, ora 19:57
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Intrebarea trebuie s-o adresati unui medic pediatru cu competente de alergologie si veti primi un raspuns avizat, dupa o consultatie completa.Problema este plurivalenta si trebuie acoperita intreaga etiologie.Succes!
0
05-03-2015, ora 19:23
dana pupi
Nu este medic/terapeut
dana pupi
Multumesc!
0
05-03-2015, ora 19:35
dana pupi
Nu este medic/terapeut
dana pupi
Cu toate ca am fost la 7 medici, o sa incerc si un alergolog.7dr sapte păreri si niciuna corecta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •