bubite cu lichid galben

29-05-2009
Denisa Stefania
Nu este medic/terapeut
Denisa Stefania
Buna ziua!

Fetei mele in varsta de 1an si 8 luni i-au aparut niste basicute cu lichid galben initial la glezne si apoi la incheieturile de la maini. acum are cateva si pe picior in sus, una in talpa si inca una pe degetul de la picior.
Ea este diagnosticata cu alergie la caseina; i-am scos orice produs lactat. Mananca pui, vita, legume- fasole verde, morcov, mazare, cartof, rosii, castraveti, banana, mere, branza de soia si lapte Nutren, sticksuri, biscuiti nestle, cirese, ou intreg de 2 ori pe sapt.
Fata este plecata in provincie la bunici. acolo sta si la curte unde avem pasari, pisica, catel cat si in apartament de bloc. Am sunat la medicul ei si i-a recomandat Xyzal 10 picaturix2zi. Am citit prospetul si scrie ca la copii intre 2 si 6 ani se recomanda cate 5pic/2zi. Conform prospectului doza e dubla - ce parere aveti dumneavostra?
De cand ia acest medicament - 2zile- i-au mai aparut bubite insa mai putine si se usuca de la o zi la alta. Inainte avea si senzatia de mancarime.
Ce parere aveti despre aceste basicute? Ce imi recomandati?

Multumesc foarte mult.
1 comentarii
0
29-05-2009, ora 19:08
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
va recomand sa vedeti un dermatolog...XYZALL e bun pt mancarime dar nu face ca bubitele sa dispara..poate fi vorba de o dermatita atopica si pt asta e bine sa o vada un dermatolog pt ca exista posibilitate sa mai apara si sa stiti ce sa fecti in viitor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.