Bubite mici care se transforma in puncte maro, ce sunt? Pitiriazis versicolor?

28-09-2013
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua imi tot apar de ceva vreme niste bubite care se transforma in ziua urmatoare in niste basicute iar in cateva zile raman ca niste puncte (pete maro pe piele care nu mai trec, ce sunt? De cateva luni am aceste probleme. Au aparut initial pe abdomen si in cutele abdominale iar acum vad ca se duc in sus pe piept, spate. Ma mananca dar nu tot timpul si interesant ca acestea nu apar zilnic ci doar in zilele cand se exacerbeaza simptomele mancarimea pielii, uscarea pielii, sensibilitate mai crescuta si mi se ia ca un fel de matreaza de pe piele si pielea o simt ca urzicata si senzatie ca si cum ar umbla ceva pe piele. Va multumesc anticipat. Mi s-a facut de 2 ori de pe piele analiza raclat epidermic la microscop pt paraziti in aceste 2 luni si nu mi s-a gasit nimic si examenul micologic la microscop si din cate am inteles nu mi s-a gasit nimic. Am fost plecata intr-adevar intr-o excursie in urma cu cateva sapt dar nu cred sa fi luat ceva acolo de la hotel pt ca bubitele sunt exact ca cele care au inceput sa apara pe adomen acum cateva luni. Pot sa pun si poze sa vedeti. Sa fie Pitiriazis versicolor?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tinea versicolor

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: