Bubite pe corp

01-10-2009
Iulius268
Nu este medic/terapeut
Iulius268
De un timp tot imi apar niste bubite pe corp in diferite zone, care arata ca si piscatura de tintar. Ma manca, iar dupa un timp se fac micute ca si o gamalie. Am urmat un tratament cu claritine, dar vad ca nu a dat rezultate. Imi apar in diferite locuri, pe corp, picior, mina sau dupa ureche. Are cineva idee ce poate fi si cum se poate trata ? Multumesc.
6 comentarii
0
06-10-2009, ora 21:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ca ESTE o piscatura de tantar!
0
06-10-2009, ora 23:57
xplor
Nu este medic/terapeut
xplor
e posibil sa avem aceeasi problema.. si am postat recent mult mai in detaliu.. "eruptie cutanata misterioasa"
0
07-10-2009, ora 01:11
Iulius268
Nu este medic/terapeut
Iulius268
Daca ERA piscatura de tintar nu aparea din senin, si nu vreo 20 de bubitze deodata la baza gitului, sau pe burta. Deci ?
0
11-10-2009, ora 10:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi vorba si de o urticarie cronica. In afara de Claritine, pe care trebuie sa-l luati la pranz, inainte de masa, mai asociati dimineata si seara ketotifen cp.
Nu mancati alimente conservate (semipreparate din carne, conserve, sucuri), alimente fermentate (branza, smantana, iaurt, muraturi), ciocolata, cacao, cafea, citrice si evitati bauturile alcoolice.
0
11-10-2009, ora 19:16
Iulius268
Nu este medic/terapeut
Iulius268
S-ar putea sa fie si din cauza solutiilor de dezinfectare care sint folosite in bazinele de inot? De 2 ori pe saptamina merg la inot la un bazin unde apa este filtrata prin recirculare si sint folosite diferite dezinfectante.
0
15-10-2009, ora 15:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca eruptia ar fi de la acele solutii dezinfectante, ea ar trebui sa apara imediat dupa ce luati contact cu apa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •