bubite pe degete

21-05-2011
anka ciutea
Nu este medic/terapeut
anka ciutea
Buna ziua. Am o fetita in varsata de 4 ani si i-a apurut pe degetele la baza unghiei niste besicute (ca si cum te-ai urzicat) pline cu apa care se infecteaza si care ii provoaca mancarime.Daca se scarpina se infecteaza si se fac rani. Toata povestea a inceput in urma cu 2 luni cand intr-o seara s-a sarpinat foarte tare si dimineata avea o rana mica.(doar la un deget) Atunci i-am pus un pansamet cu un unguent MEBO. Dupa cateva zile a incepus sa-i crape pielea si se scarpine mai tare. De la farmacie mi-a fost recomandat o solutie (caica de la tinut degetele in gura sa fi problema mi-a spus atunci farmacista) DAUM - exol.Dupa ce am dat-o cateva saptamani dubitele s-au extins si la cealalta mana la un singur deget. Am fost la medic si mi-a pus diagnosticul PERIONIXIS AMBELE MAINI si madicamentele STAMICIN, CLARITINE SIROP, VITAMINA A, si sa o dau pe degetele cu SOLUTIE CASTELANI SI UNGUENTELE BIAZOL, CANESTEN.Dupa o saptamana am mers la control(eu una nu am observat nici o schimbare) si a ramas acelesi diagnostic dar a mai adugat pe linga medicamentele date prima data o noua solutie VIOLET DE GENTIANA SI UNGUENTUL TRIDERM. Am hotarat sa merg la alt medic din cauza ca pe cele doua degete de la maini diferite s-au produs fisuri adanci in piele si de fiecare data cand o dadeam cu cele doua solutii plangea de usturime.Acesta mi-a recomantat unguentul ADVANTAN MILK SI FUCIDIN CREMA SI SIROPUL CLARITINE.Dupa ce am dat-o cateva zile fisurile de pe cele doua degete s-au ameliorat dar am o noua problema : bubitele s-au extins la aproape toate degetele de la ambele maini (nu numai pa baza unghiei ci si pe degete in jos). Eu acum ce sa fac? Zice ca o mananca si daca o scarpin acel besicute se vor sparge si se vor infecta si din nou se vor produce fisuri.Dar cel mai enervat lucru e ca se extind in loc sa dispara !!!! Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.