Bubite rosii pe corp, fara alte simptome

25-07-2012
O_utilizatoare
Nu este medic/terapeut
O_utilizatoare
Buna ziua,
As dori si eu un sfat va rog.
Am 25 de ani si acum o sapt am observat cand m-am trezit pe corp bubite rosii pe spate, piept, abdomen si picioare si parca pe cum treceau minutele urcau putin si pe gat.
Am mers imediat la medic (locuiesc in strainatate si am mers la clinica privata dupa primele 2-3 ore de cand am observat bubitele) si mi s-a pus diagnosticul de iritatie de contact de la flori, plante, aer sau chestii de genu... I-am explicat medicului ca lucrez la birou, nu am alergii cunoscute si nu am facut schimbari in dieta sau cosmetice/sapun, detergenti etc + nu am fost deloc in natura sau la baie in lacuri etc.
Mi-a prescris Advantan crema (tub 15 gr) de 2 ori pe zi si pastile Hyzal 1 pe zi timp de 7 zile pe baza de Levocetirizine + o crema de corp luata tot de la farmacie pentru a ma da de 2-3 ori pe zi.
Au trecut 7 zile de atunci, azi am luat ultima pastila Xyzal si nu observ deloc ameliorari.
Bubitele au inceput sa ma manance, s-au inmultit considerabil, sunt pe tot corpul, mai putin pe fata, si mai dese pe spate, abdoment si picioare.
Un simplu control la medic costa o avere si nu mi se pare ca m-ar asculta medicul (si bariera de limba, lumea nu prea vorbeste engleza, eu nu vorbesc limba locala).
Advantan avand 15 grame, mi-a ajuns abea abea 1-2 zile. Am cerut de la farmacie alta dar nu au vrut sa imi dea, mi-au dat la schimb crema hidrocortison. M-am dat cu aceasta crema + acel lapte de corp de atunci, dar nu observ absolut deloc imbunatatiri.

Va rog ajutati-ma cu un sfat, nu mai suport iritatia, nu am avut niciodata piele sensibila, nu am mai stat la plaja de cativa ani si nu am alte probleme de piele/ten. Mentionez ca bubitele nu s-au intins in zona genitala sau pe fata, palme, talpi si nu prezint niciun alt simptom. De asemenea nu pare sa fie deloc contagios, iubitul meu nu are probleme, desi locuim impreuna.

Multumesc.
2 comentarii
0
25-07-2012, ora 18:41
O_utilizatoare
Nu este medic/terapeut
O_utilizatoare
Am uitat sa precizez, butele sunt ft ft micute, rosii, ca o intepatura de tantar, fara sa aiba varf alb sau vreun continut si provoaca mancarimi.
0
02-08-2012, ora 00:00
O_utilizatoare
Nu este medic/terapeut
O_utilizatoare
Pentru cine va mai avea nevoie de ajutor..
Dupa aprox cateva zile de mancarimi insuportabile de la terminarea Xyzalului, am decis sa merg la farmacie sa cer sfatul farmacistei pt ca nu mai vroiam sa dau o avere la medic.
Farmacista mi-a dat Claritine si o crema naturala pentru mancarimi, mi-a spus ca este tot ca si crema cu steroizi, dar este naturala si o pot folosi tot timpul daca vreau. De asemenea am renuntat la gel de dus si am folosit un sapun de bebelusi mai scump (SEBAmed, nu stiu daca se gaseste si in Romania, dar este mai scump, impotriva alergiilor etc).
De asemenea am tinut si tin inca regim alimentar (fara nimic care contine seminte - rosii castraveti etc, fara carne de orice fel, lapte, oua, capsuni, sunt pe net liste pentru regim in caz de alergii, eu am mai trisat cu cafeaua, ca si cofeina e interzisa).
Maine iau ultima pastila de claritine si pot spune ca bubitele au trecut in proportie de 80%, fara sa mai apara altele iar mancarimile au disparut aproape de tot.
Voi mai tine regim cateva zile iar apoi voi vedea daca reapar dupa tratament si regim.
Sper sa scap pt todeauna de aceasta problema.
Ma repet, nu am avut in viata mea si nu am alergii cunoscute si in afara de mnacarimi si bubite nu am avut alte simptome.
Nu stiu ce anume a ajutat, daca a fost regimul sau Claritine sau pur si simplu a trecut de la sine, dar ma simt mult mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •