bubite rosii pe toata pielea

15-04-2013
Georgiana1988
Nu este medic/terapeut
Georgiana1988
buna ziua..acum 2 sapt fetita mea de 3 luni a facut varicela...acum dupa ce ei i-a trecut mi-e mi-au aparut niste bubite rosii inatai pe maini, pe piept pe fata darcu mancarime!!! dar nu sunt cum au fost cele alea fetei pline cu un lichid galben...ce credeti ca poate fi ??? daca am si eu varicela ce este de facut trebuie vreun tratament de urmat, vreun regim ceva?? si se mai poate transmite si la copil iar?? sunt tare ingrijorata!!!
3 comentarii
0
15-04-2013, ora 17:42
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Daca D-voastra nu ati avut varicela in copilarie este posibil sa se manifeste in acest context epidemiologic (infectia fetitei). Sugarul nu va mai face o reinfectie, imunizandu-se activ prin boala. Discutati cu medicul de familie privitor la situatia descrisa. Multa sanatate!
0
15-04-2013, ora 17:58
Georgiana1988
Nu este medic/terapeut
Georgiana1988
multumesc mult..nu nu am avut..de asta imi era frica sa nu ia fata din nou.si de asta m-am speriat ca eu nu am aceleasi bubite ca fata!!! eu am avut pojar in copilarie!!! dar poate lua toata lumea care a intrat in contact cu fata!!!
0
15-04-2013, ora 18:22
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Persoanele care nu sunt imunizate impotriva variccelei sunst suscceptible sa manifeste boala. Perioada de incubatie este de aprox. 14 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •