bubuiala in piept

11-06-2009
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Buna Seara,

De ceva vreme (cam o luna asa) am niste senzatii extrem de ciudate. In fiecare seara dupa ce ma bag in pat si ma pregatesc sa dorm simt o bubuitura in piept. Se intampla cand ma aflu la granita dintre somn si realitate. Sau cel putin asa o percep eu.

Daca ma ridin in sezut sau daca imi iau pulsul sa incerc sa simt o eventuala neregularitate in batai nu mai apare nimic pana in momentul in care inchid iar ochii si incerc sa adorm. De asemenea nu patesc in timpul zilei, nu la efort, etc.

Am facut zeci de EKG la urgente, EKG de efrot, ecocardiografie si bineinteles Holter EKG. La toate nu a aparut nimic, nicio modificare, absolut nimic. In seara Holterului nu am avut acea senzatie (maxim ghinion).

Ce credeti ca ar putea fi ?
5 comentarii
0
13-07-2009, ora 18:25
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Ce varsta aveti si cat de agitata este ziua Dvs?In ce pozitie adormiti? Afectiuni gastrice aveti?-reflux, hernie hiatala?Bubuiala este insotita si de tresarire, senzatie de cadere in gol?
0
13-07-2009, ora 19:32
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Am 24 de ani. Nu pot spune ca sunt cu predilectie agitat. Sunt mai stresat de felul meu. Ma stresez din orice. Mai ales la servici.

De obicei dorm pe burta.

Din cate stiu nu am nicio afectiune gastrica, cu atat mai putin hernie hiatala.

Nu, bubuiala nu este insotita de nicio tresarire sau senzatie de cadere.

Multumesc
0
13-07-2009, ora 20:32
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Parerea mea este ca puteti avea o extrasistola--bataie a inimii putin intarziata, care se percepe de obicei mai intens=bubuiala.Sunt sporadice, nu se inregistreaza intotdeauna pe EKG, ziua poate faceti dar nu le simtiti. De ce faceti cu regularitate seara la culcare nu stiu, poate pozitia, incarcatura din stomac...In orice caz este ceva frecvent si obisnuit la tineri, nu semnifica boala de inima, dovada ca toate EKG au iesit bine.Sau poate este ceva "neadevarat"" intre somn si realitate(medicina nu este stiinta exacta, ca in prognoza meteo). Incercati un calmant usor din plantute, gen Extraveral sau mai bineVAGOSTABIL.Cumparati cateva tablete sa vedeti efectul, nu o cutie intreaga, Altceva nu stiu.
0
13-07-2009, ora 21:22
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Multumesc pentru timp si raspunsul acordat.

Voi urma sfatul Dumneavoastra.

Inca o data mii de multumiri
0
13-07-2009, ora 21:23
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Lyanageorgescu, ce inseamna daca acea *bubuiala* este insotita de cadere in gol?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Plămâni funcționali, creați din celule stem
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Adulții tineri expuși la poluarea aerului casnic prezintă scăderea funcției pulmonare
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •