Buletin citodiagnostic cervico-vaginal

11-02-2008
simonar_8
Nu este medic/terapeut
simonar_8
Buna ziua! Numele meu este Simona si am 21 ani. Marea mea problema : o infectie vaginala, care se pare ca a generat in timp si o rana pe col. Infectia o am de ani buni, chiar dinainte de a-mi incepe viata sexuala. Pana in aceasta iarna s-a manifestat doar printr-o secretie vaginala abundenta si atat!! Insa in aceasta iarna s-a declansat si am avut mancarimi, usturimi, inflamatii in zona vulvara ingrozitoare. Am fost zilele trecute la ginecolog si mi-a spus ca am si o rana pe col. Mi-am facut testul Babes- Papanicolau si un test pentru secretia vaginala. Iar analizele mi-au iesit asa: Frotiu satisfacator pentru evaluare, frecvente PMN, negativ pentru leziune intraepiteliala sau malignitate, modificari reactive asociate cu inflamatia(include si reparatia tipica), observatii : cervicita. Iar Papanicolau: Clasa II. Ginecologul mi-a spus ca nu am infectie, ci doar rana pe col. Dar eu din cate stiam, prezenta polimorfonuclearelor tocmai asta indica: faptul ca organismul se lupta cu o infectie. Si apoi, de unde secretia aia cu care ma lupt de ani de zile? Am incercat zeci de tratamente cu creme, ovule, pastile si degeaba. Acum trebuie sa incep tratament cu Cerviron pentru 15 zile. Doar ca... mi-am cam pierdut increderea in tratamentele astea. Imi poate spune cineva ce inseamna rezultatul analizelor? E adevarat ca reiese ca n-am infectie?
1 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
vera1054
Nu este medic/terapeut
vera1054
ai dreptate, "prezenta polimorfonuclearelor tocmai asta indica: faptul ca organismul se lupta cu o infectie". din cate stiu eu, rana pe col intretine infectia, iar infectia intretine rana (o doctorita mi-a spus). ovulele cerviron sunt bune. dak nu iti trece cu ovule, va trebui sa iti faca cauterizare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.