buna

26-01-2007
maitaoana
Nu este medic/terapeut
maitaoana
cainele meu a fost diagnosticat cu tenie, a facut tratament, i a trecut.Acum problema e la mine.Stiu ca trebuia sa mi fac un coproparazitologic, dar nu m am dus.De ieri mai precis mi s-a pus un nod in gat, ma cam doare burtica etc.vreau sa stiu care sunt simptomele pt viermi intestinali la oameni si credeti ca se pot transmite asa usor la oameni? va multumesc
5 comentarii
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tratamentul pentru tenie cel mai utilizat la om este Albendazol 400 mg pe zi, trei zile consecutiv, plus igiena mainilor si a locuintei. Insa e bine de facut examen coproparazitologic inainte si dupa tratament.
0
16-02-2009, ora 17:15
mihaelamm
Nu este medic/terapeut
mihaelamm
Eu stiam ca praziquantel- este pentru asa ceva, Albendazol este la fel de eficient?
Va multumesc mult
0
02-03-2009, ora 21:59
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate folosi si Praziquantel sau niclosamida pentru tenie, insa albendazolul nu necesita post sau purgatie si are spectrul de actiune larg, fiind activ si pe alti viermi in cazul unei parazitoze mixte.
0
09-04-2012, ora 01:49
adina becheru
Nu este medic/terapeut
adina becheru
simptomele teniei sunt si dureri musculare la picioare?sunt asemanatoare cu durerile reumatice?
0
11-05-2021, ora 19:00
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Buna seara!! Nu știu dacă aici este indicat sa scriu dar sper din tot sufletul sa primesc un răspuns!!! Iubesc câinii, inclusiv pe cei de pe strada(deci... Nevaccinati și nedeparazitati) întrebarea mea este dacă dezinfectantul de mâini este suficient pentru a omorî bacteriile și microbii rămași pe mâinile mele din gura lor după ce acești cățeluși ma ling? Va mulțumesc anticipat!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.