stări de agitație neliniște somnolenta uneori deprimare înainte cu câteva zile până la ciclu

20-03-2017
edera13
Nu este medic/terapeut
edera13
Am 41 ani.As vrea să știu de ce am stări de agitație neliniște somnolenta uneori deprimare înainte cu câteva zile până la ciclu în fiecare lună?
1 comentarii
0
20-03-2017, ora 10:55
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Din ceea ce descrieti, este foarte posibil sa va confruntati cu sindromul premenstrual. Acesta este un set de tulburari emotionale, fizice si comportamentale care apar cu aproximativ o saptamna inainte de menstruatie.
Puteti sa va monitorizati toate aceste simptome si sa va programati la medicul ginecolog pentru a vedea ce este de facut pe mai departe. De asemenea, puteti apela si la sedintele de psihoterapie care va pot ajuta pe latura psihica, prin metode de relaxare, optimizarea modului de gandire, cresterea calitatii vietii si a emotiilor pozitive, un somn mai bun, mai multa energie si productivitate, dobandirea echilibrului emotional. Bineinteles ca de ajutor v-ar fi si un stil de viata cat mai sanatos (alimentatie echilibrata, activitati sportive constante etc.).

O zi frumoasa!
Roxana Patrascu psihoterapeut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre alcool și sindromul premenstrual
  • Tratamentul sindromului premenstrual
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Simptomele premenstruale, o problemă de sănătate publică la nivel global
  •