Am tendința să vorbesc de una singura

20-03-2017
edera13
Nu este medic/terapeut
edera13
Am 42 ani.Am tendința să vorbesc de una singura cu mine însămi deoarece nu am prieteni apropiați singura persoana mai apropiată este doar sora
mai mijlocie care e medic psihiatru dar este foarte ocupata cu munca are viața
ei iar mama are probleme cu băutura tata e divortat de mama și nu santem in relatii bune cu el sora mai mare e bolnavă cu inima și cu nervii.As vrea sa mă schimb sa nu mai vorbesc singura cu mine insami numai mama știe că am tendința să vorbesc singura nici psihoterapeuta mea nu știe nu iam zis că sa nu par bolnavă cu capul.Va rog să mă ajutați cu un sfat cum sa fac să mă schimb sa nu mai vorbesc cu mine însămi decate ori rămân singura in camera sau intro încăpere?
1 comentarii
1
20-03-2017, ora 09:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna dimineata. Intrebarea este de ce va mai duceti la psihoterapie daca ascundeti lucruri esentiale despre Dumneavoastra? Iar asta face parte din psihoterapie: sa invatati sa vorbiti cu altcineva, nu doar cu sine...
Multe persoane vorbesc cu sine caci asa suntem construiti, masura face diferența.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul