dispneea, wheezing, expectorez foarte puțin

14-07-2017
Alesandra1
Nu este medic/terapeut
Alesandra1
Acum 10 ani când aveam vârsta de 20 de ani m am îmbolnăvit de TBC de la o pers bolnava, m am făcut bine dar in toti anii ăștia neavând un sistem imunitar prea bun am racit foarte des, de curând am fost la medic și mi am făcut radiografie și Ct toracal mi a dat un tratament dar nu da rezultate și nici nu mi a explicat exact ce am și ce trb sa fac pt a ma face bine, voi scris diagnosticul meu pt a afla și alte opinii in caz de este cineva dispus sa ma informeze! Diagnosticul este: Multiple noduli și micronoduli calcificată vizibil in ambele arii pulmonare, predominant in jumătatea superioară ce asociază ramificații bronșice dilatate intercleidohilar bilateral și hiluri ascensionate. Pahipleurita apical bilateral. Interstitiu pulmonar accentuat bilateral. Fara adenopatii mediastinale patologice. Ficat cu structura omogena nativ și postcontrast.Glande suprarenale de aspect normal Ct.! Mulțumesc...țin sa mentionez ca am luat 10 zile antibiotice, expectorante dar nu m au ajutat cu nimic, dispneea nu a dispărut, wheezingul la fel, expectorez foarte puțin și situația durează de doua, trei luni!
1 comentarii
0
18-05-2019, ora 21:38
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Leziunile descrise sunt sechele de la tuberculoză și nu vor dispărea niciodată. Cel mai probabil ele determină wheezing-ul, iar dacă sunt destul de întinse atunci afectează și funcția pulmonară. Leziunile produse de tuberculoză s-au fibrozat (este ca țesutul de la o cicatrice pe tegument, doar că acestea sunt la nivel pulmonar) și afectează respirația, chiar și schimbul gazos. Faceți o spirometrie pentru evaluarea funcției pulmonare. În funcție de rezultat se va vedea dacă există medicație pentru ameliorarea simptomatologiei dumneavoastră. Puteți încerca și programe de reabilitare respiratorie. Sper să vă fie de folos ce v-am scris. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispneea și oboseala sunt cele mai frecvente manifestări ale long-COVID-ului
  •