Rezultat RMN

02-08-2018
Anca1189
Nu este medic/terapeut
Anca1189
In urma unor dureri cervicale si toracala, am decis să, -mi fac un rmn, iar rezultatul este urmatorul:
-rectitudine cervicala de profil
-canal medular cu dimensiuni păstrate
-protruzii discale posterioare discrete C3-C6 cu amprentarea sacului rural si tendinta la conflicte radiculare, acelasi aspect de protruzii discale cu aceleași efecte si la coloana toracala discul T4-T8 si T11
-canal modular toracal fără modificări
-corpi vertebrali fără modificări de semnal!
Azi am facut rmn si dr ă zis ca sunt mici iernii de disc care nu necesita operatie, tin sa mentionez ca sunt zile cand simt ca imi amortesc picioarele si am tendinta mereu sa ma asez, simt ca obosesc repede iar durerile nu sunt mereu la fel! Care este parerea dvs? Multumesc!
3 comentarii
0
03-08-2018, ora 19:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui un examen neurologic cu examinare electrofiziologica pentru a examina daca problemele vin de la coloana sau sunt periferice.
0
03-08-2018, ora 20:04
Anca1189
Nu este medic/terapeut
Anca1189
Multumesc pentru raspuns! Aceste dureri pot veni si din altă parte?
0
04-08-2018, ora 14:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
amorteala picioarelor poate veni de la probleme neurologice periferice (polineuropatie) vasculare etc. Durerea de spate poate veni de la artroza articulatiilor mici, pprobleme reumatice, musculare etc. De acea ar trebui un examen competent pentru a decide daca sunt semnificative cele descrise de radiolog sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.