Buna seara! Va rog frumos sa imi raspundeti si mie.

30-06-2011
florin2011
Nu este medic/terapeut
florin2011
De ceva timp am dermatita seboreica pe fata si scalp am tinut tratament cu Stieprox, pentru cap elidel pe fata timp de 2 saptamani apoi efaclar M, acum pe scalp ma spal cu Mediket Ictamo, dar faza e ca ma spal si mi se usuca parul sunt plin iar de matreata apoi mai fac si niste cojite mici, pe fata la fel cand e bine cand e mai rau, plus ca pe piept si pe spate am niste bubite rotunte si parca mi se exfoliaza pielea nu sunt pline de scuame ci pur si simplu niste cerculete de culoarea pielii doar ca au marginile un pic proeminente un pic pielea ridicata nu imi dau seama ce poate fi, am fost la 3 dermatologi eram speriat sa nu fie psoriazis gutat, dar au spus ca nu poate fi vorba de asa ceva iar pe scalp am facut biopsie si a iesit dermatita seboreica...doresc un sfat ce sa mai folosesc si ce tratament, ma gandeam daca ar da roade un tratament homeopat sau naturist vreau sa incerc, va multumesc din suflet si Doamne ajuta sanatate tuturor!
2 comentarii
0
01-07-2011, ora 08:57
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Dermatita seboreica este o conditie care, de obicei recidiveaza. Trebuie sa tineti cont ca anumite situatii (stress, oboseala, alcool, cafea, mancaruri picante, etc) pot declansa aparitia leziunilor. Sampoanele pe care le utilizati trebuie sa contina substante antimicotice si trebuiesc rotite la interval de 2 luni.
In ceea ce priveste leziunile de pe corp e destul de greu de pus un diagnostic fara a fi vazute...
Numai bine,
0
01-07-2011, ora 23:42
Marina Iord
Nu este medic/terapeut
Marina Iord
Buna seara. As dori si eu sa stiu cum as putea sa fac sa nu-mi vina ciclul intr-o luna. Am auzit ca vitamina k este buna dar nu stiu cum sa o folosesc si dak are efecte adverse. Astept un raspuns cat mai urgent. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.