Sufar mult dupa fosta prietena

08-10-2017
alex_alexandru_2581
Nu este medic/terapeut
alex_alexandru_2581
Sufar mult dupa fosta prietena pe care am iubito mult si inca o ibesc enorm, relatia noastra a durat 3 ani si umpic, va rog sa ma ajutati daca puteti.
Nustiu cum sa incep, nu a durat mult timp decand am cunoscuto si mia spus sa ma mut cu ia, mam mutat, ia statea cu maicasa si un caine, dupa circa un an si ceva am plecat de la ia din cauza ca am descoperit ca ia iubea cainele mai mult ca mine, dupaia mam intors inapoi la ia pentru ca iwu am pus suflwt in aceasta relatie, dar dupaia am tot avut reprize ca am plecat, dupaia am plecat din cauza la maicasa, dar nici odata nu am plecat ca sa intamplat ceva in relatia noastra, si acum am plecat si miam dat seama ca tot mereu am fost pe locul 3 in viata iei ( pe primul loc oe maicasa, pe locul 2 ie cainele si la urma ieram si ieu ), da ieu o iubesc enorm si nu pot sa o uit, ce pot sa fac ?, ma gandesc numai la ia
11 comentarii
2
09-10-2017, ora 02:28
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Ia-ti si tu un caine, o sa vezi ca te va iubi mai mult ca "ia" !

Nu ti-ar strica nici cateva lectii de ortografie sau incearca sa citesti cat mai mult, chiar si ziare sau reviste !
2
09-10-2017, ora 09:12
ramona08
Nu este medic/terapeut
ramona08
si eu as iubi mai mult cainele in situatia data..
2
09-10-2017, ora 11:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Poate fi modul tău de percepție că ai fost tratat într-un anume fel. Fiecare relație se deosebește de alta, iar iubirea față de un animal nu se poate compara cu iubirea pentru un bărbat, fiecare are frumusețea ei, nu înțeleg de ce e nevoie să faci comparație.
Ați discutat sincer ce vă doriți fiecare de la relație, cum vedeți viitorul împreună, ce vă deranjează ?
E simplu pentru fiecare neînțelegere să pleci și să faci pe supăratul...N-ar fi fost mai simplu să discutați și să rezolvați împreună problemele?
Când iubești pe cineva faci tot posibilul ca relația să meargă, nu dai bir cu fugiții și-apoi îți pare rău. Nici-o fată nu-și dorește o relație cu cineva care la cea mai mică neînțelegere pleacă.
Dacă vrei ca relația să meargă stați de vorbă în ceea ce privește viitorul relației și luați o decizie împreună.
Iar recomandarea de mai sus să citești cât mai mult ți-o fac și eu pentru că în general cartea ne ajută să ne deschidem mintea și să acționăm rațional în orice situație.
0
09-10-2017, ora 12:04
alex_alexandru_2581
Nu este medic/terapeut
alex_alexandru_2581
Am incercat sa vorbesc cu ia. Dar degeaba, nu am putut, nu am avut cu cine, sunt constient ca nu ar trebui sa gandesc asa, dar ia mia dat de inteles, si cand an incercat sa lanurim situatia, a plecat dincolo la masa ( stateam in aceias casa cu masa ), dupaia am mai plecat din cauza lu masa
0
09-10-2017, ora 23:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Du-te cu flori si cadouri si impac-o!
1
10-10-2017, ora 09:00
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Probabil nu mai are încredere în continuarea relației din moment ce ai tot plecat ori de câte ori nu-ți convenea ceva. Forțând lucrurile nu vei avea succes. Lasă-i timp să-i treacă supărarea și comportă-te în așa fel încât să vadă că te-ai schimbat.
0
10-10-2017, ora 10:58
alex_alexandru_2581
Nu este medic/terapeut
alex_alexandru_2581
varog invasatima, cum sa ma comport ?, nu vreau so pierd, o iubesc mult
0
10-10-2017, ora 11:19
alex_alexandru_2581
Nu este medic/terapeut
alex_alexandru_2581
am deja o luna decand ma dat maicasa afara ( decand am plecat )
1
10-10-2017, ora 11:48
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În primul rând nu te mai aștepta ca partenera sa-ți citească gândurile, spune-i clar, concis, ce simți și ce îți dorești.
- Nu îți mai imagina ca ai totdeauna dreptate și renunță la prejudecăți.
- Nu îți controla partenera tot timpul în ce face, ce gândește, controlează -ți propria viață.
- Nu mai considera că ai o parteneră sigură, care acceptă orice și iartă indiferent ce faci.
- Nu lăsa pasiunea să se stingă. Depune eforturi zi de zi pentru a-ți dovedi dragostea și a face relația să meargă.
Atenție!
Cultivarea și protejarea iubirii seamănă mai mult cu o casă pe care o construiești și o întreții împreună cu partenera, uneori reconstruind-o în repetate rânduri.

Reguli de comunicare:

-Găsește un moment calm pentru a sta de vorba.
- Hotărăște-te care e cel mai important lucru pe care îl ai de spus.
- Vorbește cu același respect și pe același ton cu care ai vrea sa ți se vorbească
- Începe și sfârșește cu o afirmație pozitivă.
- Explică ce te deranjează, nu te plânge.
- Folosește cuvinte pozitive în locul celor negative.
- Cere-i sa fie mai sensibilă la nevoile și sentimentele tale, dar fă și tu același lucru.
- Spune-i un lucru o singură dată
-Ascultă la fel de mult timp cât vorbești.
- Dă-i de înțeles că o apreciezi
.
Sunt multe lucruri de spus. Modul de a trăi în cuplu se învață în familie, sau acolo unde nu a fost posibil, fiind atent la nevoile partenerei și comunicând tot timpul cu ea. Ne mai putem ajuta accesând informațiile din cărțile unor specialiști care ne învață cum să trăim în cuplu.
Ex.Cum să iubești pentru a fi iubit autor Dr. Paul Hauck ; Doar pentru el, autori Shaunti și Jeff Feldhahn
Găsești în orice librărie cărți cu tematica cuplului, numai să-ți dorești să citești.
Apoi puteți merge amândoi la un terapeut de cuplu care să vă ajute să vedeți unde greșiți, pentru că greșeli pot fi de ambele părți.
0
10-10-2017, ora 12:24
alex_alexandru_2581
Nu este medic/terapeut
alex_alexandru_2581
Ce ziceti, are rost sai trimit flori acum cat ie suparata pe mine, sau trebuie sa astept
1
10-10-2017, ora 13:01
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Tu o cunoști mai bine. Sunt persoane pe care florile le înveselesc și le dă o stare de bine, pe când altele numai pentru că sunt de la o persoană care a supărat-o, sunt în stare să le arunce. Dar nici să aștepți prea mult pentru că ar considera că nu-ți pasă.
Poate ar fi o surpriză plăcută pentru ea să primească un bilețel în care să-i spui că te gândești la ea și că suferi și tu că ai supărat-o. Cu condiția să fie corect scris din punct de vedere gramatical. Deci ia o carte de gramatică și studiază serios. Pe fete le impresionează scrisul frumos și corect, nu numai conținutul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul