Buna ziua

11-03-2018
Marian Elena
Nu este medic/terapeut
Marian Elena
Am o fetita de 4 ani care de 3 luni ne luptam cu mucisori :( si ii curgea doar noaptea cand doarme am fost cu ea la 3 medici orl la Iasi ia dat tratament nimic nu a dat rezultate am folosit colargol, apa de mare, ser batista bebelusului, betabioptal nimic nu da rezultate, polipi nu are va rog spunetimi ce sa mai fac sa i treaca nasucu :(
3 comentarii
0
11-03-2018, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cititi pe googel despre alimente producatoare de MUCUS si le excludeti pana la vindecare, dupa se incepe diversificarea
cu acele alimente.. cate putin ca la 6 luni
2 trebuie sa stiti ca problemele ORL sunt srans legate de problemele gastro-intestinale ..asa ca mare atentie la simptomele din burtica si la alimentatie..mai cu seama la cina si dupa cina
3 Aerius sirop 3 ml seara
Rinopanteina sprey nazal 2 puf la 8 ore
colargol doar 10 zile
0
11-03-2018, ora 16:41
Dr. PREDESCU BOGDAN NICOLAE
Alergologie si imunologie clinica, BUCURESTI
Dr. PREDESCU BOGDAN NICOLAE
Buna ziua!De cevcopilul dvs nu are polipi(vegetatii adenoide)
Copilul a fost operat sau asa v-au spus unii medici?
Toti ne nastem cu polipi, asa cum avem si ochi.Ei sunt situati in spatele nasului si in cazul copilului dvs.ei sunt de vina.
Trebuie efectuate la laborator secretii nazale si exudat faringian pentru a vedea ce microbi sunt acolo si facut un tratament conform antibiogramei.
Pana la obtinerea rezultatului medicul de familie va poate da un tratament pe reteta gratuita cu=
-Brufen sirop 1 lingurita x2/zi10 zile
-Aerius sirop 3 ml seara
-Pivalone spray nazal=1pufx2 /zi si invatati copilul sa sufle nasul dupa 15 min cand si-a facut efectul, nata cu nara.
Daca mai are polipi, copilul trebuie operat peste 30 de zile si sa fie sanatos.
Neoperay, el continua sa aiba secretii nazale abundente si apar complicatii periculoase cum ar fi=
-amigdalite, laringite, traheobrosite, chiar si pneumonie
Cand copilul doarme puroiul din nss ajunge in urechi si da otita care poate sa perforeze timpanul si-i scade auzul.Alte complicatii=rinita alergica, sinuzita sau pentru ca inghite puroiul=apar dureri de burtica, lipsa de pofta de mancare, scaune proaste.Toate ii agraveaza grav;starea de sanatate.
0
11-03-2018, ora 16:45
Marian Elena
Nu este medic/terapeut
Marian Elena
fetita are 4 ani nu are polipi doctorul orl ist a zis ca are multa secreti in nasuc de anul trecut din noiembrie numai scapam de muci, nu stiu ce sa i mai dau :( nu e racita doar nasul ii curge noaptea
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK