sindromul apnee in somn, am fost la zece clinici, și nu a fc nimeni nimic

06-06-2018
Scoepyon1987
Nu este medic/terapeut
Scoepyon1987
Am fost diagnosticat cu sindromul apnee in somn, am fost la zece clinici, și nu a fc nimeni nimic am făcut.un rmn și vreau să știu ce a ieșit daca puteți să mă ajutați scrie așa, , ,. Amigdale cerebeloase simetrice, hipertrofia cornetelor nazale, mici îngroșări polipoase ale mucoaselor sinusului maxilar stâng, și celulelor etmoidale bilateral cu aspect inflamator cronic, artera vertebrala dreapta mai hipoplazia comparativ cu cea contrapartea la, cu păstrarea semnalului, , signal void " de flux arterial rapid, , și la concluzii scrie așa :-av dreapta gracila, sinuzita cronica maxilara stânga, etmoidală bilaterala, as vrea să știu și eu daca e cv grav, eu am stări de somnolenta pe timpul zilei și nu le pot controla îmi amorțește corpul gen intru într-o paralizie ce e de făcut că aparatul cpap nu l-am suportat...
1 comentarii
1
10-09-2021, ora 17:25
delta_hd
Identitate neconfirmată
delta_hd
Ma foarte mir ca "nu a fc nimeni nimic", fiindca e destul de comun, desi nu foarte grav si exista solutii.

Amigdale cerebeloase simetrice = creurul e normal,
hipertrofia cornetelor nazale=trebe consult ORL si eventual operatie (mie mi-a priit)
mici îngroșări polipoase ale mucoaselor sinusului maxilar stâng, și celulelor etmoidale bilateral cu aspect inflamator cronic= sinuzita cronica, trebuie tratata, tot la ORL
artera vertebrala dreapta mai hipoplazia comparativ cu cea contrapartea la, cu păstrarea semnalului, , signal void " de flux arterial rapid = batranetea - aterosclerozaa sau mai pot fi alte cauze de compresie, dar cea mai frecventa e depunerea de grasimi in vas, sunteti la moda.

Daca ati avut CPAP, inseamna ca ati facut polisomnografie si aveati nevoie de CPAP, deci ar trebui vazut de ce nu l-ati suportat, fiindca daca adormeati in fund, inseamna ca ati aflat destul de tarziu (din experienta apreciez cam 1-2 ani de SASO). Am vazut ca mesajul e din 2018, dar ar fi interesant de stiut cum ati dres-o. Eu recomand masca dreamwear de la philips ca e mai comoda, chiar daca e mai scumpa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.