buna ziua

09-12-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am 17 ani si am o mare nelamurire
am mai postat mesaje pe acest site, in aceasta sectiune, insa sunt tot nelamurita
imi este foarte frica, deoarece urmeaza sa fac un tratament cu moldamin, cu ace +sercingi cumparate de la faramcie, insa ma gandesc sa nu contactez vreo boala-hen hiv. stiu ca nu e de glumit cu acest lucru, insa sunt foarte speriata. Am facut si analizele de sange la un cabinet particular, unde le-am platit, insa nu am vazut daca doctorita a schimbat acul, stiu numai ca dupa ce mi-a extras sange a aruncat ceva la gunoi. de asemenea, am foat la dentist, unde am sangerat putin, dar stiu ca doamna doctor a scos acul in momentul in care am ajuns pe scaunul din cabinet. stiu ca este prea devreme pentru un test hiv, perioada in care se poate depista este de peste 3 luni, insa mie imi este foarte frica. Stiu ca sunt multe persoane care sangereaya la dentist, ca totul este streilizat si la cabinetele de analize, si la dentist, insa eu tot am o spaima. credeti ca este posibil sa am ceva, sau este totul doar in mintea mea, mai ales ca azi am avut si o ora de biologie unde am auzit niste povesti fantastice legate de acest virus? multumesc anticipat pentru raspuns.
2 comentarii
0
01-01-2009, ora 15:40
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Cred ca trebuie sa te calmezi, si nu ai motive de ingrijorare. Medicii folosesc intotdeauna ace si seringi sterile (dupa injectia facuta unei persoane seringa si acul sunt aruncate), nu cred ca exista niciun pericol. Daca ai cumparat ace si seringi pentru tratamentul cu Moldamin de la farmacie, cum sa poti lua virusul?! Stai linistita. An nou fericit!
0
02-01-2009, ora 11:16
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
in ritmu asta ai putea sa te imbolnavesti de cap, nu de hiv, incearca sa te calmezi ca o sa innebunesti si tu si cei de langa tine cabinetele medicale sant locuri unde trebuie sa te faci sanatos nu sa te imbolnavesti, iar cand intri in cabinet trebuie sa te gandesti ca te vei face sanatos.O parte din boli se trateaza cu mai mult succes daca mental esti bine.Incearca sa te calmezi /// Tu ai zis ai auzit niste povesti FANTASTICE gandeste-te mai ales la acest lucru, fantastic insemna nu intodeauna adevarat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.