buna ziua

12-04-2010
ssandrei
Nu este medic/terapeut
ssandrei
Am o fetita de 2 luni si o saptamana, si din spital mi-au dat-o acasa cu o infectie la ochi.am avut tratament cu kanamicina unguent, dar nu ia trecut. De 10 zile are tratament cu nettacin picaturi, dar nu se vede nici o ameliorare.Va rog sa ma ajutati, fiindca nu mai stiu ce sa fac.A trecut deja prea mult timp, si mi-e teama sa nu-i afecteze vederea.Va multumesc.
1 comentarii
0
12-04-2010, ora 14:55
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Care sunt manifestarile? Secretie purulenta? Lacrimare? Va recomand un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale si antibiograma inainte de a incepe orice tratament, igiena riguroasa cu un sampon " No Tears"; pana obtinem rezultatul antibiogramei, va recomand Floxal colir- 1 picatura de 4 ori pe zi, in amandoi ochii, iar seara, dupa igiena locala riguroasa, Floxal unguent oftalmic- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; in functie de rezultatul antibiogramei, putem modifica tratamentul;daca exista si lacrimare, ne gandim la o imperforatie de cai lacrimale care intretine conjunctivita si este atunci este necesar sondajul cailor lacrimale; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.