Buna ziua.. am dureri de cap

21-05-2011
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Buna, lucrez ca progamator informatician, si de o vreme am dureri in tampla frecvente. De obicei lucrez aprox 8 ore la calculator cu pauze de 15 20 minute la 2 ore, dar recent am lucrat peste 10 ore. Au inceput durerile de cap, si nu se mai opresc, in sensul ca in tample simp o pulsatzie tare a venelor, si mi-e frica sa nu am ceva mai special, avand in vedere ca si mama mea a avut un chist pe creier.. Urmeaza zilele urmatoare sa imi fac o razie la cap, dar as vrea sa stiu parerea unor avizati( pentru ca in orasul Zalau am fost la doctori care imi ziceau sa stau linistit ca e de la stres si daca iau un antinevralgic imi trece- nici vorba). Imi poate da cineva detalii despre simptomele astea? si eventual o citire film la cap(contracost).
Respecte
8 comentarii
0
21-05-2011, ora 18:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

sper sa intre pe forum un medic ca sa-ti raspunda.

Intrebare si sfat:
-mergi la medicul de familie sa-ti ia tensiunea (POATE e prea mica sau prea mare?!?);
- fa-ti un test de glicemie TOT la medicul de familie...poate ai sub sau peste valorile normale...ambele dau ceva reactii;
- bea MULTA MULTA apa.
- INCEARCA macar cand vii acasa sa NU mai stai cateva zile la calculator;
- POATE sau SIGUR ai si vreo spondiloza cervicala, avand in vedere pozitia de "stand "pe scaun...atatea ore.

Analizeaza-le si macar, la inceput..fa ceva in acest sens.

Nu te gandi la boala mamei, asta iti sta in gand si..DOAR Nu vrei sa ai si probleme nervoase..sau SI stressul e pe lista cu probleme?!?

Sanatate si
O zi minunata sa ai.
0
21-05-2011, ora 21:01
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
stres, miscare cel putin 10 minute /ora, apa 2 LITRI/ZI, cand ajungi acasa, distreaza-te, iesi in oras, plimbari in natura, dar nu uita, APA
0
22-05-2011, ora 12:35
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Tensinea e 130 cu 70 deci nu pare sa fie o problema, miscare fac, sala, e drept ca fac hard working cu greutati mari, dar de o luna am abandonat si sala si de-atunci au aparut durerile asa mai tare.
De fapt nu e chiar durere sa bubuie, dar simt ca ma strang tamplele si pulseaza venele, am senzatia parca, ca sunt stramte. Stresul pot sa-l pun pe lista, pentru ca uneori si transpir cand ma framant cu o problema in munca si nu-mi iese. O sa vad ce zic doctorii din zalau..numai ca astia is angajati asa de forma, si doar baliverne de retete si de diagnostice dau, e praf medicina aici, o sa merg la cluj la ceva analize dar deocamdata am zis sa cer un sfat pe net, ca si aici sunt medici competenti:)
0
22-05-2011, ora 13:11
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
nu stiu daca sunt terapeuti in zalau, dar in cluj sigur.-*

(*modificat de admin)
0
23-05-2011, ora 14:26
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Va recomand un consult neurologic si o tomografie computerizata. Daca in urma lor nu se pune un diagnostic organic (si ma refer aici la problema pe care a avut-o mama sau ceva de acest gen), cefaleea are drept cauza stilul dvs de viata si munca.
Acesta poate fi schimbat in modul urmator:
-iesire in aer liber de minim 3 ori in timpul saptamanii (chiar si o jumatate de ora conteaza), fara telefon mobil, laptop, etc
-o zi pe saptamana fara calculator si televizor, fara munca intelectuala
-ideal, numai in cazul in care aveti conditii: o zi de munca fizica in aer liber (gradinarit, etc)
-muzica de relaxare in timp ce lucrati
-ideal: fara alcool, tutun, cafea( sau doar o ceasca si nu zilnic).
Daca acestea nu sunt suficiente si mai prezentati si alte simptome- fatigabilitate, insomnii, etc va sfatuiesc sa mergeti la un consult psihiatric.
0
24-05-2011, ora 08:43
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
si in zalau si in cluj functioneaza terapeuti bowtech. Aveti multa incredere in ei. Rezultatele sunt de-adreptul excelente
0
24-05-2011, ora 09:52
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Tocmai am fost la un consult la un neurolog de specialitate, si a zis ca nici vorba sa am vreun semn organic patologic sau chestii de genul asta si nu a vrut sa-mi recomande tomograf pt ca poate radia si face mai mult rau decat bine.
Mi-a recomandat sa iau Magne B6 pentru relaxarea creierului si mai multe pauze si odihna.
0
25-05-2011, ora 19:21
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Ati ales o cale buna pentru sanatatea dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •