Buna Ziua ! as dori si eu o lamurire

09-05-2009
gabriel22
Nu este medic/terapeut
gabriel22
Sunt mai nou in materie de utilizator al acestui forum insa, am si eu de altfel o problema in care sper sa gasesc o rezolvare.

Akum aprox doua luni am inceput sa am mancarimi la nivelul scalpului, dupa care am inceput sa am mancarimi si la nivelul intregului corp (in diferite ZONE) am fost la un medic dermatolog, am fost "examinat" (sau mai degraba s-a uitat de la distantza) si m-i s-a spus ca am Scabie (Raie), am luat tratamentul, dar la scurt timp dupa aplicarea mixturii mancarimile reapareau. din cauza unor lucrari de amenajare a locuintei sunt nevoit sa dorm cu fratele meu mai mic in acelasi pat, insa la el nu au lok niciun fel de simptome de acest gen, si eu ma gandesc in opinia mea de om de rand ca nu are cum sa fie Scabie caci in decursul a doua luni lua si el nu?
In special seara si dimineatza ma mancanca scalpul dupa care mancarimle incep si in alte zone acestea continua si in momentul de fatza si nu stiu ce sa fac, nu stiu ce ar putea fi, mentionez ca mancarimile in timpul zile sunt foarte reduse, adica mai delok si mai nou a inceput sa ma manance si la nivelul palmelor. pe corp zonele dupa scarpinare arata ca o intepatura de tantar insa in decursul a cateva ore dispare orice urma. Sincer nu stiu ce sa fac, as dori si eu o explicatie plauzibila sau un diagnostic sa stiu ce ramane de facut. Va multumesc !!!
1 comentarii
0
10-05-2009, ora 19:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa fie o dermatita alergica daca ai mancarimile de doua luni si tot de doua luni ai inceput lucrarile in casa; alergia la praf si pulberi este frecventa.Ai scris cu majuscule cand ai descris unde mai ai mancarimi; deci in special in regiunile cu mai mult par. E foarte cald si daca mai lucrezi si in praf, incearca sa ai o igiena a pielii si parului zilnicTunde-te cat mai scurt si mergi cu o trimitere la alt dermatolog pentru tratament.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.