buna ziua, m-am lovit la nas

24-05-2009
andrei123
Nu este medic/terapeut
andrei123
am 18 ani, m-am lovit la nas in urma cu 3 saptamani la fotbal, dupa care in urma cu o sapt m-am dus din nou s am "reusit" sa ma lovesc din nou.. am avut nasul umflat.. am stat q gheata dar totusi mi se pare ca e nasul putin stramb. n-am probleme cu respiratie si tind sa sper ca nu e vreun os stramb ci doar mai e umflat. banuiesc ca, daca ar fi fost vreun os miscat sau ceva de genu asta m-ar fi durut in continuare si n-as fi putut respira.
66 comentarii 12 3 Înainte ›
0
24-05-2009, ora 15:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu neaparat.. a putut sa se intample o luxatie a cartilajului.. si poate ramana asa outin stramb.
daca respiri bine.. nu e nici o problema..
partea estetica se poate rezolva numai chirurgical.. la dorinta!
dac nu te deranjaza.. nu e cazul sa faci ceva!
0
24-05-2009, ora 20:29
andrei123
Nu este medic/terapeut
andrei123
crd k da.. pt k de ex, in partea in care m-am lovit nu stiu parca e o gaura aqm.. parca a intrat inauntru, cv de genu. dar osul principal d mijloc e drept. n-are nmk.. doar d p lateral.. intr-o parte zici k a intrat osul in nas.. park a disparut nush cum sa explic iar in partea cealalata crd k mai e putin umflat.. s zici k se face o paranteza rotunda... cand ma uit in oglinda nu mi se pare nmk ciudat.. dar cand imi fac o poza se vede imediat..
0
15-06-2009, ora 12:44
andrei123
Nu este medic/terapeut
andrei123
de atunci am tot sperat ca o sa se mai rez cv dar degeaba.. fosa nazala poate intra mai inauntru sau cv de genu asta?
0
15-06-2009, ora 16:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu poate nici sa intre mai departe.. dar nici sa se refaca de la sine!
o sa mergi peste un timp sa faci o interventie chirurgicala.. daca o sa vrei sa ai alt aspec al nasului!
0
15-06-2009, ora 23:00
andrei123
Nu este medic/terapeut
andrei123
pai si, cam cat ar costa o interventie?
0
10-05-2010, ora 15:54
planetspa
Nu este medic/terapeut
planetspa
buna ziua, am 17 ani si m-am lovit la nas, pe moment mi-a curs sange si sa umflat(ramanand asa si ziua urmatoare), am tinut gheata dupa ce m-am lovit timp de 40 de minute si a ramas la fel, respir foarte bine dar a ramas umflat in partea drepta (partea lovita) si in partea stanga e foarte putin umflat, nasul meu se va dezumfla si se va indrepta la loc sau va ramane asa? Astept raspunsul dumneavoastra cat mai repede, va multumesc mult o zi buna
0
10-05-2010, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pune mana pe nas. si misca osul in dreapta si stanga.. daca se misca, doare si se aude un crantanit mic.. inseamna ca e o fractura de piramida nazala. tre sa mergi la ORL.
daca NU se misca.. e OK si in 5 zile va fi la loc.
0
10-05-2010, ora 16:16
planetspa
Nu este medic/terapeut
planetspa
de miscat nu se misca si nu se aude nimic, dar ma doare cand il ating. ce ar trebui sa fac pentru a fi la loc in mai putin de 5 zile?pun gheata pe umflatura sau ce sa pun ?va multumesc
0
10-05-2010, ora 16:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi sa vada medicul daca NU este rupt!!!
0
20-01-2011, ora 23:09
razvansgr
Nu este medic/terapeut
razvansgr
buna seara...acum aproximativ 4 saptamani, am avut o altercatie..am primit o lovitura la nas..respiratia pe o nara este putin ingreunata in special pe partea loviturii..ceea ce ma deranjeaza cel mai mult si ma simt complexat este partea estetica..osul este putin intr-o parte..mai mult se observa de la umflatura osului..iar partea unde am fost lovit parca s-a rupt o bucatica din os.nu am fost la doctor pana acum..as dori un sfat..sincer imi este teama de interventia chirurgicala..multumesc
0
21-01-2011, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca mergeai in primele 3 zile.. se facea repozitionarea fragmentelor osoase.. si se rezolva cu partea estetica usor si elegant.
2 Acum.. este nevoie de o interventie la ORL pentru Deviatia de sept si Una la plastician pentru partea estetica
sau ambele interventii in acelas timp
0
21-01-2011, ora 10:33
razvansgr
Nu este medic/terapeut
razvansgr
deviatia de sept nu ma intereseaza.doar partea estetica..nu am nicio sansa sa se de refaca in timp nu?
0
03-05-2011, ora 22:58
virgilmm1
Nu este medic/terapeut
virgilmm1
Buna seara. Am fost lovit cu capul in nas astazi. In momentul incidentului, am auzit o mica trosnitura. Cred ca s-a miscat putin, dar nu este vizibil. Respiratia este foarte putin ingreunata (dar poate fi si din cauza rinitei pe care o am). Partea aceea a nasului inca ma mai doare putin, dar intrebarea mea este: avand in vedere ca am 16 ani, acesta se poate deforma pe parcurs(lovitura este in partea de sus a nasului - doar intr-o parte) ? Multumesc anticipat.
0
04-05-2011, ora 07:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate
0
04-05-2011, ora 14:28
virgilmm1
Nu este medic/terapeut
virgilmm1
Scuzati-mi insistenta, dar nasul inca ma doare cand il ating( mai precis partea de sus a nasului, acolo unde am fost lovit). Daca merg zilele urmatoare la ORL, se poate constata ce am si se poate rezolva fara operatie ( avand in vedere ca ieri am fost lovit)? Am fost lovit intr-o parte a nasului si la impact s-a auzit un trosnet mic. Ce se putea intampla? Astept raspunsul dvs. Multumesc mult pt ajutor si intelegere.
0
04-05-2011, ora 14:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de ce sa Ghicim?
mergi la ORL si o sa stii ce ai
1. daca este fractura.. trebuie repozitionata la loc in primele 3-5 zile, altfel se consolideaza si asa si ramane
si se poate rezolva numai prin operatie le medicul estetician
2 daca nu e fractura o sa vada ce sa intamplat in interiorul nasului ( deviatie sept.s.a)
0
07-05-2011, ora 22:49
virgilmm1
Nu este medic/terapeut
virgilmm1
Sunt baiatul de mai devreme... Am fost ieri prin buc, dar nu am avut timp sa trec si pe la orl. Intrebarea mea este: simt un fel de tensiune(nu durere) in locul in care m.am lovit. Ar trebui sa ma duc URGENT la medic, pt a nu se defotma osul, sau as mai putea astepta 10 zile ? Multumesc
0
11-05-2011, ora 16:06
mysteriozvan
Nu este medic/terapeut
mysteriozvan
Buna ziua.Am 15 ani. Acum trei ani m-am am cazut cu rolele in nas si mi sa umflat nasul foarte rau si de atunci asa a ramas. Cand misc de varful nasului imi pomneste, dar nu ma doare. Stiu ca am facut o prostie ca nu am mers la Doctor, dar sper sa nu fie prea tarziu. Multumesc!!!
0
04-06-2011, ora 22:30
vitaminus
Nu este medic/terapeut
vitaminus
Buna ziua am primit de la verisorul meu mai mic un pumn in nas si mia curs sange si ziua si noaptea.Apoi cand am mers la scoala abia ma atins unu si mia curs din nou sange.Problema e ca am mers la orl si la medic si a zis ca am fractura de piramida nazala fara deplasare, dar osul de la nas sa umflat si sa deplasat. mas gandii sa fac operatie da nu sti ude la ce varsta eu o sa inplinesc incurand 19 ani si sunt baiat. Trebuia sa ma duc atunci cand mam lovit la medic dar eu am pus gheata si totutsi, da oricum stiu ca toate vor fii bine de aceia vreau opinea unui medic sa va intreb daca as putea face operatie la 19 ani sa u20.
0
05-06-2011, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poti face operatia si la 19 ani
0
06-06-2011, ora 00:52
makavelliq
Nu este medic/terapeut
makavelliq
buna ziua, acum 2 sapt m-am lovit la nas in partea dreapta si acum am ramas cu o umflatura in partea stanga sus.mentionez ca nasul in urma loviturii era fix in sensul ca nu-l puteam misca st-dr, fractura nu cred sa fie k nu m-a durut.e posibil sa fie ceva inflamat si sa se dezumfle mai greu?
0
06-06-2011, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
indiferent daca a fost fractura sau nu.. acum nu se mai poate face nimic.
in promele 3 zile dipa fractura se poate redresa fara interventie chirurgicala..mai tarziu./nu
0
06-06-2011, ora 11:59
vitaminus
Nu este medic/terapeut
vitaminus
eu am aproape 19 as putea face operatie oare ca am auzit ca poti face numa ide la 20 de ani baietii cica va rog frumos sa fiti precis.
0
06-06-2011, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUmai medicul care o sa te opereze.. dupa un consult si investigatii o sa.ti spuna cand te opereaza.
In rest In medicina NU este nimic Prestabilit. Fiecare organizm este individual.
poate sa fie un pusti de 16 ani.. mult mai dezvoltat fizic decat unul de 20.
0
08-06-2011, ora 15:23
makavelliq
Nu este medic/terapeut
makavelliq
imi cer scuze pentru insistenta dar e posibil sa fie o inflamatie care se resoarbe mai greu?
0
08-06-2011, ora 15:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca in 4 saptamani nu se reabsoarbe... inclin sa cred ca a fost o fractura. !
o radiografie a piramidei nazale fata + profil.. ar ajuta sa stii ce ai.
0
09-06-2011, ora 11:06
vitaminus
Nu este medic/terapeut
vitaminus
Buna ziua am si eu o intrebare, daca iti faci operatie trebuie sa stai 6 luni sau mai mult cu nasu unflat sau cum stiu ca porti cateva zile bandajele si apoi nu ai voie sa te lovesti la nas dar nasu revine la o forma placuta sa ue mare rosu si tre sa stai cu el o perioada de timp.
0
19-06-2011, ora 17:00
vitaminus
Nu este medic/terapeut
vitaminus
AS APRECIA MULT DACA AR SCRIE UN MEDIC CEVA,
0
03-07-2011, ora 17:36
zeke
Nu este medic/terapeut
zeke
Buna ziua, am 22 de ani am si eu o probelema de estetica cu nasul, cartilajul din mijloc s-au nara nasului din mijloc nu stiu sigur cum se spune, este putin curbata spre dreapta, mentionez ca osul este drept doar cartilajul acela subtire este putin curbat, se poate indrepta fara operatie, daca nu cam cat ar costa. astept raspuns va multumesc, wekeed plin de soara.

p.s: nu am probleme de respiratie.
0
02-08-2011, ora 22:33
simiiiiiii
Nu este medic/terapeut
simiiiiiii
Am si eu o problema...acum vreo doi ani am avut un mic accident si de atunci nasul meu e putin, dar foarte putin spre stanga...nu se observa insa eu il vad si mai ales in poze si ma deranjeaza foarte tare. Am fost la un medic orelist si mi-a zis ca el nu vede nimic...banuiesc ca nu vroia sa vada...si pe cine intreb spune ca se vede daca te uiti atent. am 16 si imi doresc enorm sa-mi fac acea "operatie estetica" pentru a avea nasul ca inainte. se poate???
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •