buna ziua!vreau si eu o parere

25-10-2011
dianadiaconu
Nu este medic/terapeut
dianadiaconu
Tatalui meu acum 2 ani i a fost gasit meningiom pe creier in urma RMN.Doctorul atunci ne a spus ca nu e oblogatoriu sa fie operabila, deoarece era f mic.si nu se cunostea evolutia lui.timpul a trecut, @ani mai precis, tata nu s a mai dus la control de frica, dar se vedea cum el se schimba de la zi la zi(avea dificultati de gandire, vorbire, memorare, semipareza picior si mana dreapta).Meningiomul era in partea stanga a creierului.acum o saptamana mai exact duminica trecuta l am dus la Urgente la Spitalul Judetean Ploiesti.L au internat dupa ce i au facut tomografie si au gasit ca acets meningiom avea 4 cm si au spus ca e ff mare si ca trebuie operat.ii apasa f mult pe creier.L au pregatit cu analize, calmante in spital acolo pana joi cand l au operat.Operatia a durat 4 ore.Ne au spus ca in functie de ce gaseste acolo ne poate spune cum va fii.Existau si riscuri.Dupa operatie Dr ne a spus ca fost bine, a iesit toata tumoarea in intregime, nu au atins nimic.seara l au tinut la terapie intensiva, a doua zi l au bagat in alt salon tot in zona terapiei intensive si a deschis ochii dar nu vorbea...nu prea era constinet.Doctorul a cerut o tomografie si i au gasit edem cerebral mare.I au administrat tratamentul pt el, si a doua zi dimineata scotea si cateva cuvinte si era mult mai constient.cand m am dus la el cu mama a inceput sa planga.de mila lui.Tatal meu are 61 de ani, o varsta nu prea mica.Ne am rugat pt el, am fost langa el sa fie bine.A treia zi mai exact duminica dimineata l au bagat in salon la sectia neurochirurgie.vb mai bine, deschide ochii era mult mai lucid.Luni i au scos drena si acum sa vedem ce va fii azi.starea lui.Inca ii mai fac tratament pt edemul acela si ieri m au pus sa i cumpar Cerebrolysin.intradevar nu vb coerent, dar intelege exact ce vb cu el, despre ce e vb, mai are pierderi destul de mari de memorie si piciorul si mana dreapta le misca f putin.dar pana in operatie era rau de tot cu aceste lucruri.Ce credeti?ca si va reveni complet.Doctorul se bucura cand il vede si noi de asemenea.ca ni se pare totusi bine...a evoluat bine
dar isi va reveni complet?Dr Soare neurochirug l a operat.Doctorii astia fac minuni.Dumnezeu sa i ajute sa fie sanatosi.ca si ei ajuta pe altii.va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul