bunicul meu are niste dureri mari de picioare

19-06-2011
adelinas62
Nu este medic/terapeut
adelinas62
Bunicul meu in varsta de 81 ani are niste dureri mari de picioare(biceps femural si muschii gambei, probabil si articulatiile) si se deplaseaza mai greu. Ce tratament ar putea sa ia (are deja artrostop rapid dar nu il ajuta foarte mult).
Are si varice, iar in tinerete a avut un accident de motocicleta si a avut piciorul drept fracturat ; tot piciorul drept il are afectat in urma unui ACV. Multumesc
2 comentarii
0
29-12-2013, ora 21:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Un mesaj pentru toti cei care se confrunta cu aceasta problema: dureri de picioare. Ce e de facut ? Durerile de picioare pot avea o cauza vasculara, deci circulatia sangelui pe artere si vene. Poate fi implicata uneori si circulatia limfatica. O alta cauza posibila sunt bolile degenerative ale articulatiilor care pot da dureri ce iradiaza in zonele invecinate si pot crea confuzii. O alta cauza poate fi cea neurologica: afectarea nervilor. Pentru a stabili ce se intampla este nevoie de un consult medical si investigatiile aferente. Deci atunci cand aveti dureri de picioare, nu amanati si mergeti urgent la medic deoarece pot fi probleme importante. Cu cat va prezentati mai repede la medic, cu atat sansa de recuperare medicala este mai mare. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
10-02-2021, ora 19:24
Sisu35
Nu este medic/terapeut
Sisu35
Buna am o intrebare bunica mea in varsta de 76 are dureri puternice de spate si de mâini cu transpirație si o instabilitate a piciorului drept (furnicături )si piciorul drept este rece.Astept un răspuns. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: