buze care crapa

15-04-2007
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
ma supara aceasta problema de ani de zile.si anume mi se crapa buzele in permanenta...mai ales in sezonul cald si cel f rece...deci la temperaturi extreme.si cu orice m-as da nu ma ajuta...sau ma ajuta temporar.Stie careva vreun remediu pt aceasta afectiune.este f stresant.NU este cea mai mare problema a mea dar ma rog.mi-ar placea sa scap de ea
4 comentarii
0
15-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
La farmacia homeopata exista o crema numita Homeotin, care merge foarte bine la unele persoane.
0
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca in atatia ani de cand te supara problema ti-ai format si un tic : iti umezesti buzele cu saliva atunci cand le simti uscate, fapt ce te conduce intr-un cerc vicios : simti buzele uscate, le umezesti cu saliva si ele crapa mai tare! Explicatia este simpla : buzele umezite cu saliva se usuca mai tare prin evaporarea salivei aplicate! Iesirea din cercul vicios se face cu ajutorul unui unguent gras, care se aplica pe buze atunci cand le simti uscate, pentru a evita pierderea suplimentara de apa. Pentru acest scop ai la dispozitie o gama larga de produse, incepand cu arhicunoscutul "Strugurel"pana la altele mai sofisticate, produse de diverse firme de medicamente sau cosmetice (Herpigen - Catalysis, Lipobase - Astellas, Lip-stick - Bioderma, etc.).
0
16-04-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
va multumesc.este adevarat si treaba k atunci knd se usuca ma gandesc la acest lucru si se usuca si mai tare si uneori mai si umezesc buzele cu saliva...e ceva ciudat...am incercat fel de fel de creme de la diferite firme.strugurel de toate genurile (Nivea, Neutragena, Urgo ) si mai ieftine si mai scumpe dar nu prea au nici un efect sincer sa fiu.
0
17-04-2007, ora 00:00
oanag
Nu este medic/terapeut
oanag
kix, eu am avut aceeasi problema. buzele crapate in permanenta, uneori sangerau. si am citit pe un alt forum despre lip-stick-ul Tis. este un produs natural facut la firma tisfarm in romania. eu mi-am luat cu echinacea. este grozav dupa 2 zile buzele mele erau impecabile. e si foarte ieftin. eu am dat 3, 4 RON. il gasesti in farmacii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: