C poate fi?

31-05-2010
theone
Nu este medic/terapeut
theone
Am o problema...in partea dreapta sus, deasupra maselei, in gingie, simt ceva tare cand apas cu degetul, ca si cum ar fi doua colturi, sau o masea crescuta in gingie...nu stiu ce poate fi!Am facut o radiografie, dar stomatologul meu nu mi-a dat nici un raspuns pana acum in legatura cu ac. problema...Imi puteti spune ce ar putea fi?Multumesc!
4 comentarii
0
01-06-2010, ora 09:56
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
poate fi o masea care creste acolo...nu cred
poate fi o fistula vindecata...
poate fi o afta...
poate fi tartru...
poate fi o ramas neacoperit de gingie dupa un traumatism...
poate fi o inchipuire de-a ta
0
01-06-2010, ora 09:57
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
Si da.DU-TE LA DOCTOR
0
05-07-2010, ora 18:54
kata80
Nu este medic/terapeut
kata80
A.m si eu o problema.Acum un an am avut o problema cu o masea din cauza unei obturatii gresite d canal, mi se infectase, si imi aparea pe gingie o bobita de puroi, care se spargea, si se colecta mereu.Doctorul la care am fost mi-a rezolvat problema partial, adica mi-a desfacut iarasi canalul si m-a llasat asa cam o saptamana, timp in care infectia a disparut, cel putin asa a crezut el, dupa care mi-a plombat din nou maseaua, dar mi-a aparut din nou pe gingie un punct alb, si s-a format un chist in locul in care aveam infectia, doar ca nu a mai crescut, a ramas asa.Am fost la doctor si mi-a zis ca nu este nici o problema ca s-a solidificat si ca va ramane asa, doar ca cum mi-a aparut o alta infectie mai in spate la 2masele, tot asa se colecteaza puroi, dupa cre se sparge, maseaua din spate fiind plombata acum cativa ani.Doctorul mi-a zis ca e o infectie a gingiei, mi-a dat tratament pentru gingie dar n-a dat rez.Este posibil sa se fi extins infectia de la prima masea, sa-mi apara dupa un an si ceva.Va rog dati-mi o solutie.
0
06-07-2010, ora 09:46
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, este posibil ca infectia se se extinda de la un dinte la altul sau este posibil ca si la maseaua din spate sa aveti probleme. Faceti radiografie la ambele masele, se va vedea daca este infectie la varful radacinii si medicul va decide daca trebuie intervenit chirurgical prin rezectie apicala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •