CA 125 marit.. Ar fi indicat sa fac histerectomie totala pentru siguranta?

28-05-2014
lili a
Nu este medic/terapeut
lili a
In sfirsitul lunii ianuarie 2014 in urma unei raceli am avut dureri mari abdominale si o mica singerare. Mi s-a prescris Zinat 500 mg. 7 zile si antiinflamatoare (flamexim am luat citeva zile)- in urma unui ecograf abdominal, pelvian. Singerarea a trecut imediat, durerile in citeva zile. In 20 februarie am facut analize : CA 125 - 42.4 (interval referinta max.35)HE4 -40, 74, scor ROMA 5.01. In 07.03.2014 - control ginecologic, colposcopie, papanicolau, secretie -totul ok. Ecografie endovaginala cu atentionare asupra analizelor CA125 marit - fara probleme deosebite. Mentionez ca am un uter fibomatos, fibrom uterin depistat din anul 2002 (atunci avea doar 3 mm acum a ajuns la aprox.5 cm - dar a stagnat oarecum in ultimii ani), este asezat posterior, nu este vascularizat, nu am singerari exagerate la menstruatie, menstruatie regulata in ultimii ani la 26 zile. Mi s-a prescris ca in urmatoarele 3 luni, in timpul menstruatiei sa iau antiinflamatoare (am luat cite 3-4 plicuri de flamexim la fiecare menstruatie) si sa repet CA125. Pe 26 mai 2014 am repetat CA 125 si a crescut la 58, 9 (interval max.35). La doua laboratoare diferite - acelasi rezultat. HE 4 a iesit aprox.la fel -41.83. In aceasta perioada am facut printre alte analize: endoscopie stomac OK, alti markeri :CA 19-9 valoare 8 (interval max.27), CA15-3 valoare 14, 4 (interval max.25). Colonoscopia am facut-o acum 2 ani si ceva, a fost ok -urmatoarea recomandare la 5 ani. Am facut ecografie mamara si mamografie -totul ok. Spuneti-mi va rog ce as mai putea face pentru a vedea de ce a crescut CA 125 si este si in crestere. Daca a crescut de la fibrom de ce creste in continuare? Pina la ce valoare este totusi admisibil sa creasca in cazul fibromului descris mai sus ? Astept raspuns urgent pentru a nu pierde timp pretios. Ar fi indicat sa fac histerectomie totala pentru siguranta?(am 46 ani si nu mi-as face nici un fel de probleme) Va multumesc mult!
1 comentarii
0
29-05-2014, ora 10:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai din moment ce problemele par a fi inceput de la o dozare anapoda de CA 125 si HE4, eu recomand ca inainte de toate sa incetezi sa mai lucrezi acesti markeri in acest fel: anapoda! adica nu-i mai face! stiu ca poate nu ai mare putere aici, caci te trezesti fata in fata cu diversi doctori impunatori, eventual ginecologi, care iti recomanda sa faci acesti markeri dar e complet stupid! ei nu au nicio valoare decat atunci cand exista o formatiune tumorala suspecta de a fi cancer vizibila pe sau in apropierea unui ovar (pe ecografie sau CT sau RMN). ma tem ca inca nu s-a inventat un test de screening pentru cancerul de ovar, asa ca in absenta simptomelor, nu poate fi nimic facut. revino la medicul de familie si axeaza-te pe tratamentul si managementul simptomelor, nu pe al buletinelor de analize!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Sarcina și răceala
  • Sânge în scaun
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  •