CA-125 mărit e grav?

08-12-2014
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna.As avea o întrebare daca stie cineva.Eu am un chist de 4.9 pe 3.5 cm endometriotic pe ovarul drept.Doctora mi-a scris endometrioza cu semnul întrebării.Dar ma pus sa fac analiza CA-125 markeri tumorali si a iesit cu mult crescut decat limita normala.Si anume 117.Este grav?sa inteleg ca totusi e prezenta endometrioza?pt.ca din cate am citit pe net daca e o valoare ridicată la CA asta nu inseamna ca e caz ce cancer ci ca e prezenta o infecţie in corp si doar 3% din femeile cu valoare crescuta pot face cancer.La cat timp pot reface analiza?ca tratament am anticoncepţionale Microgynon 6 luni pana merg la control.Nu am dureri deloc doar putin in prima zi de ciclu dar suportabile, normale.Ar fi mai bine pt.mine daca as opera chistul?voi ce spuneti?mai ales daca imi doresc bebe...
3 comentarii
0
31-12-2014, ora 17:10
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
CA 125 efectuat impreuna cu HE 4 resprezinta scorul Roma:profil de estimare risc cancer ovarian.Deci, un CA 125 mare poate sugera efectuarea unui set suplimentar de analize.
CA 125 crescut se poate intalni si in : uter fibromatos, fibrom, endometrioza, menstruatie, sarcina, boli inflamatorii pelvine dar si in patologie digestiva.
Chistul endometriozic poatefi tratat cu anticonceptionale sau GnRh, in functie de indicatia medicului dvs.ginecolog.
0
02-01-2015, ora 13:10
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Multumesc pt.raspuns.Mie mi-a dat sa fac analiza CA-125 si VSH care a iesit ok dar CA-mărit.Voi face mai multe investigaţii.La sfârşitul lunii am programare la ginecolog.Momentan pt.tratarea chistului am anticonceptionale Microgynon 6 luni.
0
03-01-2015, ora 00:56
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Ati spus mai sus ca chistul endometriozic se tratează cu anticonceptionale..la ce v-ati referit se tratează?din cate stiu nu dispare..va refereaţi ca il ţin doar sub control?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  •