Cadere de calciu sau epilepsie

20-09-2013
atenavalentina
Nu este medic/terapeut
atenavalentina
De la 13 ani am avut calciul ionic la limita minima 4.1, am luat calciu efervescent foarte multi ani si tot mic a ramas.Am incercat sa fac gluconat de calciu pe vena dar nu am suportat asa ca l-am baut.
Acum la 25 de ani am trecut si prin emotii puternice la licenta si am avut dureri de cap f mari, atacuri de panica, usora depresie.
Mi-am facut RMN care a iesit bun, dar la EEG sunt niste modificari.posibil epileptice dar nu s-au exprimat clar.Am incercat ceva din plante sa ma mai linistesc. Dupa un timp au aparut ameteli puternice...tensiunea a mai scazut putin, de la 10 cu 5 la 9, 8.
Am mai luat calciu dar acum problema e ca nu il mai suport.Am facut si o fiola pe vena si dupa 6 ore m-am inrosit la fata si m-a apucat un tremurat foarte puternic pe care nu il puteam controla.Am si vomat si tot tremuram.Parca si maxilarul era inclestat de nu puteam vorbi bine.Aveam si mici furnicaturi pe cap.Totul a durat cam 40 de minute apoi imi era somn.Era ora 22.
Credeti sa a fost o criza epileptica sau spasmofilie?
Va multumesc!
2 comentarii
0
20-09-2013, ora 23:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
in cazul tau,
neaparat PT LINISTEA ta, trebuie sa te vada un medic..

parere:
in ACEA seara tti-a scazut ffff mult tensiunea..si NU e bine deloc...
trebuia pe loc sa bei apa, ceai...lichide, multe lichide

intrebare:
-te stii si cu alte probleme de sanatate?
-ai tinut cura de slabire?
-mananci normal sau cand ti-amintesti?
-consumi suficiente lichide?
-dormi suficient?
la toate..ma refer.DUPA licenta
am inteles c-ai avut probleme cu licenta

Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: 'De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?', fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bea suficiente lichide??
cele bune!

numai bine,
0
24-09-2013, ora 15:14
atenavalentina
Nu este medic/terapeut
atenavalentina
Multumesc mult pentru raspuns, chiar o sa incerc sa consum lichide mai multe, adevarul este ca nu beau foarte multa apa.
Nu am probleme cu greutatea am 48 kg, noaptea am uneori cosmaruri si nu ma odihnesc f bine, alteori cand ma mai trezesc din somn noaptea ametesc si imi e cam rau cu usoara durere de cap iar dimineata simt ca imi tremura putin corpul (muschii) pana imi revin cam 20 de min.

In timpul zilei ma simt slabita chiar daca mananc la fiecare masa.Nu pot sa sar peste mese ca imi este si mai rau.Nu pot sa fac efort prea mult ca simt ca ma inteapa si inima desi doctorii mi-au zis ca am doar niste palpitatii nimic grav.
Nu stiu de unde provin ametelile si scaderea de tensiune, sa se traga oare de la acea mica depresie pe care eu zic ca am depasit-o.Nu am luat tratament pt ea.
In hipotensiune arteriala iti tremura corpul asa de tare ca saream la propriu din pat? asta ma cam sperie putin.
Sper ca a fost o reactie adversa la calciu, dar oricum trebuie sa merg la medic.
O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.