cadere excesiva a parului

16-08-2010
panterutza
Nu este medic/terapeut
panterutza
cand ma spal pe cap scot ghemuri foarte mari de par. apoi de fiecare data cand ma pieptan imi cade.Stiu ca e normal sa cada in jur de 75-100 de fire, dar eu spun sincer ca mie, pe zi, imi cade de 4-5 ori mai mult.Pur si simplu, de cate ori bag mana in par, scot 4-5 fire.Am ajuns sa nu ma mai pieptan, doar imi trec mainile prin par usor, caci mi se umplea peria de par de fiecare data.Si membrii ai familiei mi-au zis sa fac ceva, caci se gaseste par de-al meu in toata casa, pe covoare, pe chiuveta, chiar si in bucatarie si prin mancare.Singurul lucru bun este ca totusi, nu raman fara par. Am in continuare un par bogat. Eu nu ma vopsesc regulat, dar m-am vopsit odata anul trecut si odata acum vreo 2 luni.Eu sunt satena si vopseaua era la fel.Parul a inceput sa-mi cada asa abundent cam de 1 an si jumatate.Ma tunsesem mai scurt si tot imi cadea.Ce ar putea fi?
3 comentarii
0
16-08-2010, ora 15:07
millidoc40
Nu este medic/terapeut
millidoc40
iti scriu un mesaj privat citeste-l! dai clik pe "modificati profilul dumneavoasrtra" si te duci in josul paginii.
0
19-08-2010, ora 10:36
pantamy
Nu este medic/terapeut
pantamy
buna, am aceeasi problema cu parul ca si d-soara de mai sus, doar ca parul meu nu mai este asa bogat, chiar azi dimineata mi-au cazut suvite (asta m-a si facut sa scriu), nu stiu ce sa mai fac!(nu m-am mai vopsit de 1 an iar vopseaua era fara amoniac).
va rog, dati-mi un sfat!
0
02-09-2010, ora 16:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru a face un tratament corect este necesar mai intai sa se stabileasca cauza acestei caderi masive a parului. Sunt necesare cateva investigatii si analize apoi, in functie de rezultate, se stabileste tratamentul.
In concluzie, trebuie sa consultati mai intai un medic dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •