caderea implanturilor dentare

02-11-2012
andra23
Nu este medic/terapeut
andra23
As dori si eu sa stiu ce se poate face in cazul acesta, dupa nici 2 luni de la inserarea implanturilor, 2 la numar, acestea au inceput sa se miste, unul a cazut iar dupa alte trei luni si celalalt. Care este solutia? Se pot repune implanturi, se pot refolosi implanturile cazute? v-a costa la fel de mult?
5 comentarii
0
03-11-2012, ora 00:26
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Salut!
Nu se pot refolosi implanturile, in functie de mai multi factori e posibil sa se puna alte implanturi, si da, tot atat o sa coste(daca le pui in alt cabinet)
0
03-11-2012, ora 04:57
aalinab
Nu este medic/terapeut
aalinab
Ne-ai face un mare bine noua, celorlalti care ne gandim sa apelam la asa ceva, daca ne-ai spune si unde ti s-a intamplat asta.. Imi pare rau ca ai atata ghinion..
0
19-05-2013, ora 16:08
giulya_a
Nu este medic/terapeut
giulya_a
Va rog sa-mi dati un sfat referitor la un implant pt un dinte frontal. Intr-un mesaj privat daca se poate un stomatolog (implantolog) bun in rm valcea. Mi-a fost extrasa radacina si acum trebuie sa recurg la un implant deoarece asta este recomandat chiar daca este mai scump. Sunt putin panicata de faptul ca in acest moment nu am acest dinte frontal, jobul pe care il am presupune un aspect fizic placut. Am nevoie de sfaturi...va rog daca se poate... multumesc anticipat !
0
26-08-2013, ora 13:35
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Cauzele esecului unui implant dentar sunt multiple, dar se din pacate se discuta prea putin despre asta, se prezenta doar beneficiile. Factorii cel mai des incriminati atunci cand implantul este un esec sunt calitatea inferioara a implanturilor, alegerea eronata a tipului de implant pentru cazul clinic respectiv, aplicarea precoce a lucrarii protetice, starea generala sau locala de sanatate a pacientului contraindica aplicarea implantelor.

Succesul unui implant dentar presupune:

1. Biocompatibilitatea materialului din care este fabricat implantul;
2. Design macro-/microscopic al implantului cu respectarea principiilor biologice si mecanice;
3. Existenta implantului in cadrul unui mediu fiziologic (neinfectat) si morfologic (calitatea osoasa);
4. Tehnica chirurgicala adecvata;
5. Nealterarea etapelor de vindecare gingivo-mucoasa;
6. Alegerea unei solutii protetice particularizate.
0
18-09-2013, ora 19:08
Dr. Shveys Mirela
Chirurgie orala si maxilo-faciala, IASI
Dr. Shveys Mirela
Dupa indepartarea unui implant se evalueaza situatia local. Daca osul restant ofera un volum satisfacator, se poate reimplanta dupa 2-3 luni. Daca nu, este recomandata augmentarea osoasa.Metoda de augmentare difera in functie de cati pereti ososi au ramas dupa indepartarea implantului.Daca este vorba de un defect cu 3- 4 pereti ( ca in alveola postextractionala) se augmenteaza cu os granular ( uman, bovin, TCP). Daca defectul este mai mare va fi nevoie de augmentare cu bloc osos. In primul caz reimplantarea va avea loc dupa 4 luni, in al doilea caz, dupa 6 luni.
Implantul cazut nu poate fi refolosit iar in ceea ce priveste costurile, va trebui sa discutati cu medicul chirurg.
SUCCES !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •