caderea parului

16-04-2010
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Buna ziua,

Am o fetita de 10 ani care are un par foarte lung si des.In iarna a avut varicela, iar unele bubite au fost localizate pe pielea capului.A rupt de mai multe ori una din bubite care s-a marit ( diametru cam de 0.5 cm), iar in locul respectiv am observat ca nu mai are par.Am uns "rana" pe care si-a facut-o cu clotrimazol, s-a vindecat disparand roseata si mancarimea, dar in zona respectiva se pare ca nu mai are par.
Oare ii va mai creste?Ce ar trebui sa fac pentru stimularea cresterii parului in acea zona?

Multumesc,
3 comentarii
0
22-04-2010, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal, cicatricile de la varicela produc distrugerea definitiva a foliculului pilos.
0
18-05-2010, ora 19:24
giuclis_cool_me
Nu este medic/terapeut
giuclis_cool_me
buna ziua..ma chiama alina, am 18 ani si sunt din teleorman, turnu magurele si ca majoritatea fetelor am s eu o problema cu parul care imi cade excesiv.mentionez ca pana la 12 ani, pana a inceput perioada de pubertate, am avut parul foarte des si firul foarte gros si de abia il stapaneam pt ca era foarte mult, foarte des.de la 12 ani de cand au inceput transformarile mi au aparut si cosurile si a inceput sa mi se ingrase f rau parul si a inceput sa mi cada.il avem pana la mijloc si am hot sa ma tund pentru ca am crezut ca se va regenera si m-am tuns foarte scurt dar degeaba.avand tenul si parul foarte gras pe la 16 ani jumatate m-am dus la dermatolog in bucuresti sa-mi rezolv problema.timp de un an de zile am urmat un tratament cu roacutanne pt acnee si am observat o cadere exagerat de mare a parului in acest timp.pot spune ca din parul pe care il avem l 12 ani acum mai am doar 50% fara exagereare ceea ce mi se pare destul de grav avand in vedere ca firul este acum f subtire s fragil.in timpul tratamentului cu roacutanne am observat ca pe langa faptul ca at cand am spalam se infunda scurgere de la cada de par cazut, mi se vedea in frunte piele capului, acolo unde candva era par.m am speriat f tare s am inceput sa disper normal ma gandeam ca am aproape 18 ani s sunt chiala.mentionez ca pana atunci nu am folosit poduse de par in afara de sampon si balsam si nici nu ma vopseam.am mers in farmacii si am incercat tot felul de produse cum ar fi:lotiune chel stop, sampon pertolhahn, petroleum, masca cu placenta, ulei de ricin, masca cu ulei de masline, sampon si balsam syoss impotriva ruperii si caderii parului, si multe alte masti si lotiuni p care nu le mai retin si am luat vreo jumatate de an calciu-magneziu-zinc.toate astea le am folosit in decursul a vreo 8 luni si nu sunt mai deloc multumita.recunosc ca acum nu mai mi se pare ca sunt chiala in frunte dar parul in general este foarte rar si subtire si sta lipit de cap fara volum si se vede ca este foarte putin, plus ca mi se ingrasa exagerat, trebuie spalat in fiecare zi si stiu ca nu e bn sa te speli asa de des dar nu mai stiu ce sa- i fac.dupa ce am terminat tratamentul cu roacutanne am mers la dermatologul meu si i am spus ca imi cade parul foarte mult de la pastilele astea si i am spus ce am folosit pana acum si mi a recomandat spray ul hairgrow si vitaminele viaderm.de o sapt am inceput sa le folosesc dar presimt ca niki astea nu vor avea efect pt ca pana acum am folosit cam tot ce am auzit de la toata lumea si ce mi au recomandat toti si nimic...as vrea si sfatul dvs. pt ca ma intereseaza mai multe pareri si as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva pt a avea din nou parul pe care l am avut candva.orice sfat e bine venit pt mn.mentionez ca de 3 ani urmez si un tratament cu antihistaminice pt ca sunt alergica la polen de tei plop si par de pisica.nu stiu ce efect au aceste medicamente sau daca au asupra parului dar am considerat ca trebuie sa mentionez tot ce iau pt o imagine cat mai exacta asupra problemei pe care o am.va rog frumos sa mi raspundeti si astept opnia dv.multumesc anitcipat.
0
20-05-2010, ora 16:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa faceti o ecografie de ovare pentru a vedea daca nu aveti chisturi, eventual un examen endocrinologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •