Caderea parului :(

13-11-2012
Scorpion90
Nu este medic/terapeut
Scorpion90
Buna ziua! Am intrat pe acest forum cu gandul ca cineva imi poate da un sfat... Acum 4-5 luni in timp ce ma vopseam acasa am descoperit ca mi-a cazut parul de pe o suprafata destul de mare a scalpului, a fost socant pt mine pt ca am parul lung si nu mi-a trecut niciodata prin minte ca o sa sufar vreodata de asa ceva, am renuntat sa imi mai vopsesc parul de atunci! Am fost la doctorul de familie si mi-a spus ca e din cauza stresului, sistemul imunitar foarte slab sau am suferit un soc(adevarul ii ca in ultimul an toate au mers foarte prost si m-am stresat enorm de mult) si probabil o sa imi creasca inapoi dar totusi sa fac o vizita si la dermatolog sa fac mai multe analize... M-am speriat foarte tare si la dermatolog nu m-am dus dar totusi parul a inceput sa imi creasca la loc, locul se acopera dar totusi imi cade foarte mult par, mai ales cand fac dus! As vrea sa stiu daca cineva s-a vindecat total de aceasta 'boala' daca o pot numi asa...
3 comentarii
0
13-11-2012, ora 11:58
euOana
Nu este medic/terapeut
euOana
Buna, si eu am aceeasi problema de anul trecut, tot asa mi s-a spus si mie ca din cauza stresului f mare (lucram 10 ore in stres continuu si nici acasa situatia nu era roz ), la fiecare spalare a parului ramaneam cu el in mana cazut din radacina, prima data am fugit sa-mi fac analize la sange crezand ca am vreo boala dar totul s-a dovedit a fi de la stres, am folosit tot felul de tratamente pentru par dar degeaba tot imi cade.
0
14-11-2012, ora 11:28
Scorpion90
Nu este medic/terapeut
Scorpion90
Doar ti se rareste parul? Sau ai locuri in care nu ai par deloc? Este foarte stresant sa sti ca iti pica parul si sa nu poti face nimic :((
0
15-11-2012, ora 10:26
euOana
Nu este medic/terapeut
euOana
Buna, la inceput aveam locuri in care imi cazuse de tot, pe o suprafata destul de mare, acum s-a regenerat in acele locuri dar continua sa imi cada foarte mult, s-a rarit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •