Caderea parului fara regenerare

27-12-2007
asilvia
Nu este medic/terapeut
asilvia
Am 39 de ani. De aproape 2 ani sunt la menopauza.O perioada de timp am fost predispusa la un fel urat de alergii cum ar fi umflarea buzelor, a pleoapelor sau aparitia pe corp, chiar de la prima ora a diminetei a unor blande pe maini si pe corp. De ceva timp alergiile au incetat sa apara, mentionez ca am urmat tratamente der fara rezultat.Au incetat brusc. Dar acum ma confrunt cu alta problema caderea parului.In frunte chiar nu mai am deloc.Va rog ajutati-ma.
3 comentarii
0
27-12-2007, ora 00:00
asilvia
Nu este medic/terapeut
asilvia
Stimate dl.Neacsu Catalin, va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Da as dori sa imi recomandati un medic asa cum v-ati oferit, mentionez ca sunt din Buzau.Pana in prezent nu am consultat un cadru medical deoarece am tot sperat in regenerarea parului meu, lucru care nu s-a intamplat, ramanand aproape fara par in partea frontala. Nu am avut probleme cu parul pana acum.Nu l-am coafat, il am ondulat natural, l-am avut prea des chiar si nu l-am vopsit niciodata. As pune caderea lui masiva in ultimul timp pe seama faptului ca institutia unde lucrez fiind in renovare am fost nevoiti sa functionam intr-o cladire veche, unde persista mirosul de mucegai aceeasi masiva cadere de par o prezinta si una din colege. La amandoua acesta a devenit aspru, cade masiv si au inceput sa apara portiuni fara fire si fara sa se regenereze.Poate e doar o parere.Va multumesc anticipat.
0
09-01-2008, ora 00:00
asilvia
Nu este medic/terapeut
asilvia
Da, a fost o mutare temporara, dar care a durat destul de mult – peste un an.Ne-am mutat in localul nou si alergiile descrise anterior au disparut dupa cum am spus dupa ce am intrat in concediu. Ca sa las totul la o parte, lucrez intr-o unitate de invatamant. Noi ca pers did.aux.am functionat intr-o incapere de genul celei descrise, ca sa va dati seama de amploare am dat declaratii ca dorim sa functionam, asra ca sa nu. Deci alergiile pe care le-am avut (si o parte din ele le-am vazut la tatal meu cand traia) au disparut subit, asa cum au aparut. Dar totul a coincis cu mutarea in acel local dar si cu o cearta foarte urata cu mama. De atunci am si problemele cu parul. Si chiar nu inteleg asta. Dupa cum am spus nu am facut nimic contra lui : vopsit, coafat, indreptat etc. Il iubesc si am fost admirata mereu pentru el, chiar invidiata. Si fiul meu il are la fel. Ondulat, cu f.mult volum si o culoare deosebita. Vreau sa fac tot ce imi sta in putinta sa am macar o parte din parul sanatos pe care l-am avut. Va rog ajutati-ma. Va multumescanticipat
0
20-02-2008, ora 00:00
Radaly
Nu este medic/terapeut
Radaly
Am si eu o foarte mare problema si va rog din suflet sa ma ajutati!
Am 28 de ani si de 5 luni am nascut. Am probleme cu caderea parului de aproximativ 5 ani, insa de aproximativ un an imi cad smocuri de par la fiecare spalare si pieptanare a lui, si am pe pielea capului portiuni cu scoarta alba si groasa, pe care daca o curat ramane pielea capului rosie si sangereaza. Va rog sa ma ajutati! Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •