Caderea parului - motive?

15-05-2007
Alina83
Nu este medic/terapeut
Alina83
Am si eu nevoie de putin ajutor. Imi cade parul foarte rau, mi-a mai acum acum aproximativ 8 luni si am tinut tratament cu Minoxidil. S-a oprit din cazut, mi-a crescut altul in loc, dar acum a inceput sa imi cada din nou. Am facut analize de sange pentru a vedea daca sunt anemica (si nu sunt) sau daca am deficit de fier (si nu am). Sunt mai mult ingrijorata de CAUZELE caderii parului decat de tratament in sine. Care ar putea fi motivele caderii parului? Ce analize ar trebui sa imi mai fac? Momentan nu sunt in Romania, ajung intr-o luna si as dori sa imi fac din ce analize pot si aici. Ce analize ma sfatuiti sa imi fac? Va multumesc!
11 comentarii
0
16-05-2007, ora 00:00
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
Si eu am avut o problema similara, spunandu-le in treacat medicilor de aceasta, nu au comentat nimic, am citit pe un prospect de magneziu ca deficienta de magneziu ar putea fi o cauza a caderii parului. Pe mine m-a preocupat tratamentul - si mi-am tamponat parul cu urmatoarea pasta - scortisoara praf + miere de albine + ulei de masline. Rezultatul a fost uimitor. Mi-am aplicat pasta de vreo 3 ori si am rezolvat problema. Anterior imi treceam maina prin par si ramaneam cu smocuri de par in maina.
0
16-05-2007, ora 00:00
Alina83
Nu este medic/terapeut
Alina83
Roxana, multumesc mult de mesaj. Ti-ai facut analize sa vezi daca ai lipsa de magneziu? Motivul pentru ca sunt atat de ingrijorata este ca ultimele analize facute acum vreo 8 luni mi-ai iesit bine si pentru fier si pentru magneziu si daca imi cade din nou parul inseaman ca nu am inlaturat cauza. Pe masura ce tot citesc pe internet, aflu ca ar trebui sa sa verific daca am vreun dezechilibru hormonal, sa fac analize pentru a depista chist ovarian, alt posibil motiv de cadere a parului, diabet etc.
0
14-06-2007, ora 00:00
georgeta_h
Nu este medic/terapeut
georgeta_h
Si eu am avut aceeasi problema in urma cu un an de zile si am primit acelasi tratament cu minoxidil insa dupa aprox 8 luni ca si tine mi-au revenit simptomele.Am schimbat dermatologul si mi s-a spus ca minoxidilul e mai mult pt caderea paului la barbati care e diferita de cea la femei.Pa rul cade f mult si din cauza stresului si a apei(daca e apa f dura accelereaza caderea), pot fi multe cauze nu numai lipsa de vitamine, o infectie undeva in organism, carii netratate care sunt un motiv in plus, multe lucruri.Incearca niste tratamente naturiste si sa nu te mai stresezi atat.Inainte pierdeam cate un pumn de par la periere si acum de cand am incercat sa nu ma mai stresez atat nu mai am aceasta problema.
Multa sanatate.
0
02-12-2007, ora 00:00
dia-maria
Nu este medic/terapeut
dia-maria
nu stiu daca mai ai aceasta problema dar eu te sfatuiesc sa mergi si la ginecolog sau la endocrinolog. stiu ca ti se pare o gluma dar cand am mers la dermatolog pt ca imi cadea parul si pielea capului imi era uleioasa si m-a trimis la ginecolog am zis la fel, asta e o gluma. ei bine nu-i asa, eu i-am ascultat sfatul si mi-am descoperit o boala hormonala. caderea parului de foarte multe ori are la baza ocauza o boala hormonala.

sanatate multa,
dia
0
29-12-2007, ora 00:00
madalina90
Nu este medic/terapeut
madalina90
am aceeasi problema ca si acum 10 ani...o mica portiune a capului unde mi-a cazut tot parul...cum ar veni o mik cheliutza...acum o am d un an si orice as face parul nu imi creste!!! c fac? deramatologii mi-au dat zeci d tratamente si toate fara efect! vreau sa imi creasca parul la loc11
0
12-11-2012, ora 14:17
Oana.R
Nu este medic/terapeut
Oana.R
Din pacate si eu am parul destul de rar si am incercat o gramada de metode sa rezolv aceasta situatie.. momentan incerc si eu tratamentul cu minoxidil de la Rogaine, varianta pentru femei. Cica rezultatele se observa in 2-3 luni, sper sa functioneze si in cazul meu..intre timp folosesc un produs numit Toppik ( e relativ destul de nou la noi dar am vazut ca-n alte tari se foloseste cu succes de ani buni.. eu tot de pe forumuri straine am aflat de existenta lui). E ca un fel de praf (nanoparticule de cheratina mai precis) pe care il aplici pe par, se lipeste de acesta si parul pare mult mai des. In cazul meu functioneaza perfect, nimeni nu-si poate da seama ca am parul rar, nici daca priveste de foarte aproape. Eu le-am comandat de pe internet de la noi din Romania ca in farmacii n-am reusit sa gasesc nicaieri.. voi ati folosit Rogaine? Ce rezultate ati avut?
0
12-11-2014, ora 14:06
bartal
Nu este medic/terapeut
bartal
E ok Topikk, dar am inteles ca si Follixin e un produs bun. Acum fiecare cu preferintele lui...:)
0
16-12-2014, ora 10:16
paunm
Nu este medic/terapeut
paunm
Suplimentele pentru stoparea caderii parului sunt din ce in ce mai cautate in ultima vreme. Daca pe langa sampoane se folosesc si suplimente rezultatele care vor aparea sunt bune.
0
02-04-2015, ora 09:46
jepas
Nu este medic/terapeut
jepas
Cauzele pot sa fie de cele mai multe ori ereditare. Cel mai bine e ca atunci cand vezi ca iti cade parul sa iei masuri. Daca lasi sa treaca de la sine s-ar putea sa se rareasca destul de repede.
0
12-05-2015, ora 10:00
catalinafisneac
Nu este medic/terapeut
catalinafisneac
Mie a inceput sa-mi cada parul de circa 2 ani de zile si a inceput sa devina deja foarte frustrant. Nu prea stiu ce sa fac pentru a nu ma trezi ca raman fara par. Am 29 de ani si nu vreau sa imi cada parul atat deoarece sunt femeie. Nu vreau sa fac cura cu pastile si ma intereseaza doar remedii naturale daca stie careva sa-mi dea un sfat. Am inceput sa ma interesez si am aflat ca urzicile ar ajuta.
0
27-07-2015, ora 19:54
Dr. Daniela Taher
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Daniela Taher
Ar trebui sa faci si analize pentru tiroida si dozarea vitaminei D.
Minoxidilul se foloseste pe periode indelungate, , nu se opreste brusc, ,
Stressul cronic si o alimentatie saraca in nutrienti pot agrava situatia
Ti as recomanda si vitamine speciale pe baa de cystina si vitamina B, in cure de minimum 3 luni
Dr Daniela Taher
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •