Cainele se scarpina in exces

04-11-2013
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
Cinele meu este un Beagle are 5 ani, si se scarpina in exces, are pielea rozacee, si niste bubite mici ca ciupitura de tantar la om, plus ca are si un miros urat al pielii, plus ca are probleme si cu urechiile, nu ma lasa sa -il curat, dupa ce il curat -i pun cateva picaturi de Otocleans, desi face groaznic.
Pielea i miroase a infectie, nu pot sa descriu mirosul, un miros de imbacsit oricum un miros urat, purici nu are ca m-am uitat atent la blana lui. Pe asternut unde sta, lasa acel miros urat.
Multumesc
2 comentarii
0
04-11-2013, ora 14:01
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
a avea un animal de companie implica si raspunderea de a merge cu acesta la medicul veterinar cel Putin 1 pe an, sa ii faci toate vaccinurile necesare, deparazitare, strerilizare/ castrare daca este cazul.un.animal de companie nu poate vorbi si nu poate spune ce il doare--la control la medicul veterinar se verifica blana, pielea, urechile, ochii--daca prezinta infectii--de ex cum descrii tu mai sus s.a.m.d..stiu ca este scump un control la medicul veterinar dar gandeste-te la cutzi al tau care sufera in tacere si nu poate spune ce il doare:((((...
0
04-11-2013, ora 17:58
ioana_mla
Nu este medic/terapeut
ioana_mla
Buna ! si eu am avut probleme asemanatoare cu cainele meu, un poodle. Avea pe partea exterioara a urechilor ceva ce parea a fi o alergie, o dermatita...pielea ii era rozacee si se scarpina enervant de mult. dupa lungi investigatii am descoperit ca avea raie!Pare ca ar fi contactato de unde l-am cumparat, avea doar 3 luni, iar la 4 deja se inrautatise situatia. Tratamentul a fost sa il spal cu un sapon indicat afectiunii plus niste picaturi f puternice. acum e ok, dar e important sa il duci la veterinar pt o opinie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.