calcifierea oscioarelor urechii medii si pierdere de auz

11-03-2011
madanicu
Nu este medic/terapeut
madanicu
Buna seara,
In urma otitelor frecvente de la varsta de 10 ani, iata ca acum ma confrunt cu o mare problema. Operatie pt. mastoidita + refacerea membranei timpanice operatie reusita dar. nici o amelioare de auz. Este normal mi-a spus dr pt ca scopul operatiei a fost eradicarea infectiei... la urmatoare chirurgie vom lucra la oscioare. Ultima intalnire cu dr surpriza... cele 3 oscioare sunt calcifiate (timpanoscleroza^) fapt ce duce la o mobilitate redusa. Nu va mai fi nici o operatie, dr considera ca riscurile sunt f. mari. Mentionez ca operatia nu a fost facuta in RO. Stiu ca Romania a avut mereu medici comptenti asa ca va rog, opinia dumnevoastra ar conta f. mult pt. mine. Pot reveni cu alte detalii daca este nevoie.
Cu stima,
4 comentarii
0
11-03-2011, ora 05:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e nevoie de nici un detaliu.
Greselile de diagnostic si tratament din copilarie se platesc intodeauna scump mai tarziu.
O internare in clinica ORL.. la primele otite avute.. cu un tratament complet a nasului si urechii pana la vindecare va scutea de toate aceste probleme. Acum trebuie sa va indreptati atentia la 2 lucruri
1. sa se cicatrizeze bine cavitatea postoperatorie, sa o ingrijiti corect ca sa nu se mai infecteze
2 o proteza auditiva
0
11-03-2011, ora 15:50
madanicu
Nu este medic/terapeut
madanicu
Multumesc frumos pt. raspunsul dumneavoastra.
Totusi "speranta moara ultima" nu se mai poate rezolva nimic chirurgical? Nu exista posibilitatea de ramplasare totala a oscioarelor? Nu sunt sigura, voi intreba dr la urmatoarea vizita dar cred ca calcifierea a atins fereastra ovala. Care sunt riscurile operatiei: o labirintizare? Ceea ce nu am specificat este ca urechea interna este intacta cat si nervul auditiv, sufar de o hipoacuzie de transmisie. In urma cu multi ani (aprox 15 ani) am fost internata la Spitalul Panduri unde mi s-au facut tratamente locale si aspiratii in ureche.
Cu respect, Madalina
0
21-03-2011, ora 22:35
madanicu
Nu este medic/terapeut
madanicu
Pt.Dr. Flueraru, Dr. Brad sau oricine ma poate ajuta cu un raspuns la mesajul anterior.
Multumesc!
0
22-03-2011, ora 06:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. interventiile chirurgicale pe ureche sunt foarte complicate, depind foarte mult de mana chirurgului dar si de particularitatile individuale a pacientului.
2. sunt bune si investigatiile preoperatorii ( CT, RMN ) dar foarte des decizia finala, cum sa operezi si ce rezultat o sa obtii, o obtii numai dupa ce deschizi urechea, in timpul operatiei.
2 Complicatii? Tu cum crezi ?
avand invedere ca se opereaza pe un spatiu de cativa centimetri patrati unde ai de jur inprejur n.facial, artere si vene mari, urechea interna, cavitatea craniana cu toate structurile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.