Calciu

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna! Ma numesc Irina si am 15 ani.
Mama are o inaltime de 1, 55 iar tata de 1, 70..eu vreau sa am o inaltime de 1, 70 (sau chiar mai mult )
Singurul sport pe care-l practic este innotul si nu prea stau la soare.
In prezent am 1.60 si am luat cam 1-2 pastile de calciu EuroVita Forte timp de 10 zile. Imi puteti spune daca trebuie sa continui cu al doilea flacon de calciu ca sa cresc sau sau sa ma opresc?
Mentionez ca nu prea consum lactate.
Care este necesarul zilnic de calciu?
Este sanatos daca-l iau medicamentos?
Mai am nevoie si de alte vitamine (fier?)? Daca da cum si cat ar trebui sa iau?
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Aportul de calciu este o conditie necesara, dar nu si suficienta pentru crestere. Fierul nu prea are legatura cu cresterea. Inotul este un sport foarte bun, poate mai nimerit ar fi voleiul pentru ce vrei tu.
Nu este perfect cunoscut mecanismul cresterii, dar se pare ca cel mai important parametru de comanda are o componenta genetica. Este posibil sa cresti mai mult decat "limita genetica" folosind anumite medicamente; acest lucru putand avea reactii adverse este bine sa discuti aceasta problema cu parintii si cu medicul tau.
Sanatate iti doreste,
dr. Mihnea DRAGOMIR
www.doctordragomir.ro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul