calciu in prima perioada a sarcinii?

15-03-2008
t.i.
Nu este medic/terapeut
t.i.
sunt insarcinata in 2 luni. Nu am stiut si am luat in acest timp calciu, magneziu si d3 aproximativ 1 saptamina si 4 zile am luat mydocalm, nurofen si paracetamol de 2 ori pe zi. Ce risc este? Pot lua in continuare calciu? am spasmofilie, calciu ionic 3.4 (min 4.2) si ma simt rau daca nu iau calciu pentru ca am probleme cu tiroida. Ce sa fac, pot lua in continuare calciu pina ajung la medic, programarea este abia peste 3 saptamini. Multumesc, daca se poate sa-mi raspunda un medic!
2 comentarii
0
15-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca nu va supara nistre contracturi ca si cand s-ar face burta pietroi, atunci puteti lua calciu linistita. Problema dv, care necesita neaparat clarificare, tine de tiroida.
0
16-03-2008, ora 00:00
t.i.
Nu este medic/terapeut
t.i.
Multumesc pt raspuns, eram foarte ingrijorata pentru ca medicul de familie mi-a spus ca sub nici o forma pina la 7 luni nu am voie sa iau calciu deoarece se calcifiaza bebe, in aceasa privinta ma simt bine nu am nici cea mai mica durere de burta sau contractie. Multumesc inca o data pt raspunsul prompt, daca eram din Bucuresti poate nu asteptam atit pentru a ajunge la un medic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: calciul in sarcina

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: