calciu sub limita...

22-07-2011
andrei cosmin
Nu este medic/terapeut
andrei cosmin
buna ziua.am facut analize de sange iar calciu mi-a iesit sub limita.inferioara adica 3, 6(pe analize scrie ca ar trebiu sa am o valoare intre 3, 7 si 4, 2) si magneziu 1, 9 exact la limita inferioara.este caz de spasmofilie ?eu am amorteli ale fetei si usoare intapaturi, nu localizate mereu in acelasi loc cate va zile de partea stanga a fetei cateodata pe partea dreapta.
3 comentarii
0
22-07-2011, ora 18:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu este spasmofilie, ci anxietate. Multi oameni, inclusiv medici din pacate, nu inteleg acest lucru: secundar starilor de neliniste/anxietate/stres poate scadea doar calciul ionic, adica o componenta a calciului din organism; calciul total ramane in limite normale. O scadere infima a calciului sangvin antreneza imediat o eliberare de calciu din oase (caci este din belsug in oase) si calcemia se reechilibreaza imediat. Doar in cazuri severe de boli renale, endocrinologice putem vorbi de hipocalcemie. Altfel nu. Spasmofilia e doar o consecinta a starilor de anxietate din organism, la fel ca si simptomele pe care le descrieti dvs.
0
16-08-2011, ora 23:34
andrei cosmin
Nu este medic/terapeut
andrei cosmin
ce tratament ar trebui sa urmez?am facut deja trei serii a cate 15 zile cu calciu si magneziu intepaturile a disparut complet dar amortelile persista nu in aceaasi intensitate dar inca sunt prezente.
0
17-08-2011, ora 17:29
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Va sfatuiesc sa mergeti la un psihiatru pentru un consult. Tratamentul nu este unul standardizat, ca sa va pot spune acum:" Va trebuie magneziu" sau ceva in acest gen. El se adreseaza problemelor care se constata ca exista(anxietate, suprasolicitare, depresie, probleme cu alcoolul, tutunul, etc) in urma discutiei avute cu psihiatrul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.