Calciu+Vitamine.

17-11-2009
andreiiasi
Nu este medic/terapeut
andreiiasi
Mi-am cumparat doua tuburi de Supradyn efervescent 15 + 15 tablete, plus un tub de Calcium Sandoz D3 600 mg/Calciu, 400 IE Vitamin D3.
Sunt slab si vreau sa iau in greutate, mereu am fost si stiu sigur ca de vina e alimentatia, am neglijat-o rau, mese foarte aleatorii, aport caloric scazut.in ultimii ani, plus fumator si cafea... am pus stop fumatului si cafelei iar acum vreau sa am o greutate normala.
22 ani, 55 kg, 1.80...metabolism rapid si fumator cam de vreo 6-7 ani.
Calcium l-am luat fara recomandarea unui medic intrucat mi s-a spus ca nu e nevoie de prescriptie si destul de sigur, rar aparand probleme daca-l iei cum nu trebuie..
Ce vroiam sa va spun, ma simt eu slab...din lipsa de activitate, exercitiu fizic, stat mult la calculator, ore, ore...zile, zile.
Probleme cu dintii...palid, ma dor oasele...etc.
E bine daca iau Calcium-Sandoz ?! La modul, pot aparea efecte adverse daca fac o "cura" de 20 de tablete efervescente ? Tin sa precizez ca nu am luat niciodata calciu pana acum si ascultandu-mi organismul, am realizat ca as avea nevoie de asa ceva.
3 comentarii
0
18-11-2009, ora 09:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Supradyn e daunator, Calcium Sandoz cat si Vitamina D3 la fel. O sa dai intr-o anemie dupa aceste preparate, ca majoritatea de aici care au luat calciu. Stiu ca lumea si mai ales medicina crede ca calciul anorganic si vitamina D ar fi sanatoase pt. organsism, adevarul este insa invers. Daca ai lipsa de calciu foloseste Calcarea carbonica CH7, calciu homeopat, o granula zilnica timp de 20 de zile, dupa care faci pauza. Granula se suge. Un tub costa numai 6 lei si are 90 de granule. Este nu numai mult mai ieftin dar si eficient. 10 minute zilnic la soare sau la lumina naturala ajunge pt. producerea de Vitamina D in organism. Vitamina D artificiala are efectul negativ asupra organismului. Vitamina artificiala nu poate inlocui lumina naturala.
0
21-11-2009, ora 06:12
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
scarface, dupa osteodensitometria de acum o luna a reiesit ca " am intrat " in osteopenie si medicul mi-a recomandat sa iau vit D ( am 56 de ani). Ma intreb daca aceste granule cu calcarea carbonica CH7 n-ar fi mai potrivite in cazul meu...
0
11-06-2012, ora 00:56
xavier
Nu este medic/terapeut
xavier
Subscriu la ce a postat userul - scarface, dar consider necesare mici precizari - expunerea la soare este benefica doar pana in ora 10 00 si dupa ora 17 00, iar in caz de homeopatie - nu se amesteca cu alt tratament, in special cel alopat. Eu sufar de lipsa de Ca, printre altele, nu asimilam din mancare (orice as fi mancat, tarziu am aflat ca din lapte corpul nu mai asimileaza Ca dupa varsta de 3 ani de ex. sunt multe controverse pe aceasta tema), am ales sa merg pe Biocalciu la pliculete - dureaza luni de zile sa mi pot forma o parere, analizele nu sunt relevante, la mine Ca pare ok, insa eu faceam intinderi, dureri articulare si alte probleme. In farmacii multe produse sunt contrafacute, aveti mare grija ce cumparati. Acum mai conteaza si organismul fiecarui individ, genetica samd, dar din experienta propie va spun ca ajunsesem sa beau si 1 l / lapte proaspat pe zi, nefiert si rezultate 0. Recomand laptele de soia sau derivatele din lapte. In cazuri grave trebuie mers la bai de namol sau ape cu sulf, atentie la bai - sunt contraindicate celor cu tensiune oscilanta. Medicamentele alopate sau nu, nu pot surclasa niciodata natura in stare pura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.