caldura puternica si senzatii de sufocare

17-12-2011
vendredi70
Nu este medic/terapeut
vendredi70
Buna ziua,
Am 67 ani de ani si acum 3 saptamani am avut gripa am tratat-o cu theraflu extra, nurofen pentru gripa si raceala.Acum iarasi mi-au aparut semnele:durere de cap, temperatura, imi lacrimau ochii si o tuse seaca ocazionala nu permanenta.Am fost la medic si mi-a spus ca este febra.Am inceput sa iau amoxicilina si nurofen pentru gripa.Dar astazi dimineata pe la 5, 00 m-am trezit cu niste stari de caldura puternice si senzatii de sufocare.M-au tinut cateva minute si apoi au trecut.Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba si ce tratament ar trebui, ce ar trebui sa fac.
2 comentarii
0
17-12-2011, ora 10:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Aveti mare grija sa nu cumva sa fiti alergica la amoxacilina sau la vreunul dintre compusii nurofenului! Cu asta nu e de jucat, mai bine vorbiti cu medicul si-i spuneti de acest episod. Si poate nici nu e cazul sa luati antibiotice pentru orice raceala, dara asta tot numai medicul, in urma consultatiei, eventual unor analize va poate spune.
Sanatate!
0
17-12-2011, ora 15:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate creste tensiunea de la antiinflamatoare, ai grija. Verifica neaparat tensiunea si poate ar trebui sa mergi la spital la o sectie de infectioase.
Ei stiu cu ce sa te tratezi la gripa aceasta, daca ai facut complicatii. Cu acel antibiotic nu stiu daca merge.
Oricum, trebuie sa te consulte un cardiolog si sa te asculte si la plamani. Poate ai facut o pneumonie interstitiala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •