Calduri puternice si stari de rau

04-02-2018
dorrandreea
Nu este medic/terapeut
dorrandreea
Buna ziua,

Intrebarea mea este despre mama mea care are 77 ani. De 6 luni face niste crize cu urmatoarele simptome: o ia cu calduri puternice, simte ca ii arde tot corpul mai ales spatele, are firnicaturi in maini, ii creste tensiunea, simte ca trebuie sa mearga la toaleta (scaun). Toate aceste simptome o tin cam 30 minute apoi o ia cu frisoane si ii este rau cu orele, simte ca nu mai are putere. Cand o apuca criza se albeste la fata. Cateodata are numai calduri si apoi stare de rau.
Crizele pot fi la doua zile dar si la 3-4 zile cate una. Singura problema care o are este ca este hipertensiva.

Am fost la cardiolog i-a facut un control la inima si a zis ca e ok, are inima conform varstei dar fara probleme.
Apoi am fost la un dr endocrinolog. A zis ca are gusa multinodulara. A facut analizele si au iesit bune. Adica glanda tiroida functioneaza bine.
Apoi a fost internata de doua ori cate 10 zile la neurologie. I s-au facut analize la sange, rmn la cap si a iesit totul ok. S-a exclus si varianta de atacuri de panica. Neurologul a zis crede ca problemele ei sunt de la glanda tiroida fiindca are noduli si tiroida este modificata.
Acum ne-am intors la Dr. Endocrinolog unde ne-a dat sa facem alt set de analize si anume:
25 OH vitamina D - rezultat 11, 7 nivel insuficient (a primit tratament de vitamina D si magneziu)
Cromongranina A - rezultat ok
Serotonina serica - rezultat 6, 2 valoare foarte mica
Urmeaza sa primim rezultatul si la analiza Ac. 5-hidroxi-indolacetic.
A analizat ecografia facuta acum cateva luni cu cea de acum si a zis ca noduli nu au crescut deci ne vedem peste 6 luni.

Ea in continuate face aceste crize... Va rog din tot sufletul meu sa imi dati un sfat. Unde mai putem merge. La ce doctor. Ce analize sa mai facem.

Va multumesc frumos.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.