Cam de 1 an am amigdalita criptica cazenoasa care ma deranjeaza doar prin mirosul care il are

07-05-2009
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
Buna ziua
Ma adresez d-voastra pt ca sunteti foarte prompta.
Cam de 1 an am amigdalita criptica cazenoasa care ma deranjeaza doar prin mirosul care il are. De 3 ani nu am mai avut infectii in gat decat banalele dureri care au trecut cu neoangin.
Am facut analizele urmatoare:

VSH=24 (2-15)
ASLO=NEGATIV
Fibrinogen=520 (200-400)
Exudat Faringean = negativ

Globule albe=10.51 (4.00-11.00)
Globule rosii=4.76 (3.80-5.40)
Hgb(hemogobina)=14.3 (12.00-16.00)
Volum corp mediu=83.8 (79.00-98.00)
Mch(continut mediu Hgb)=29.9 (27.0-34.0)
Mchc(concentratie medie Hgb)=35.7 (33.0-37.0)
Trombocite=335 (150-400)
Neutrofile%=58.3 (40.0-74.0)
Limfocite%=31.6 (19.0-48.0)
Monocite%=4.5 (3.4-10.0)
Eozinofile%=3.6 (0.0-7.0)
Bazofile%=0.2 (0.0-1.5)

Neutrofile(valoare absoluta)=6.31 (2.0-7.5)
Limfocite(valoare absoluta)=3.32 (1.5-4.0)
Monocite(valoare absoluta)=0.47 (0.2-0.8)
Eozinofile(valoare absoluta)=0.37 (0.04-0.4)
Bazofile(valoare absoluta)=0.02 (0.01-0.1)

Va rog frumos sa imi spuneti cum sunt analizele per ansamblu si care ar fi cautele din care VSH si FIBRINOGENUL sa fie marit?Tin sa precizez can nu am probleme cu datura.
Va multumesc anticipat
Sanatate multa
4 comentarii
0
07-05-2009, ora 20:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doar singura problema pe care o ai - mirosul gurii- este un motiv solid pentru a scoate aceste amigdale.Degeaba ai dantura frumoasa daca tu permanent ai aceasta halena.Cum faci, stai mereu cu spray-uri, dropsuri, apa de gura etc.in geanta?? Analizele sunt bune, problema sunt acele doua analize, VSH si fibinogenul putin marite; arata ca un proces inflamator exista in organism.Aceasta amigdalita acum spui ca "nu-ti face probleme", dar oricand se poate acutiza prin suprainfectare bacteriana, dand astfel complicatii locale [ otite, sinuzite etc.] sau la distanta [ renale- glomerulonefrite, reumatism, probleme cardiace ]. Ai sa spui ca amigdalele au un rol in imunitate si ca nu vrei sa le scoti; foarte bine, poti apela la un cabinet particular ORL si sa faci interventia numita criptoliza, adica cu laser iti vor fi scoase doar zonele amigdaliene cu probleme, pastrandu-se zonele normale.Deci sfatul meu este ca, daca nu ai un alt motiv pentru halena gurii [probleme dentare, probleme la stomac sau ficat], sa scoti cat mai repede aceste amigdale.Numai bine!
0
08-05-2009, ora 15:43
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
Va multumesc pentru raspuns
Problema mea este ca sunt intr-o tara straina si am fost la ORL si mi s-a spus ca, cazeumul se face din cauza mancarii care ramane in cripta si sa fac dupa mese gargara cu saramura.Eu l-am intrebat daca trebuie scoase si a zis ca nu deoarece acest cazeum nu este o infectie.
Intrebarea mea este daca de la aceste amigdale imi sunt marite VSH-ul si FIBRINOGEN-ul?sau este o alta cauza care trebuie sa o descopar, si care ar putea fi aceasta?
eventual cand o sa am timp o sa merg la o clinica particulara pt criptoliza
Va multumesc mult
Multa sanatate
0
08-05-2009, ora 18:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, caci VSH si fibrinogenul nu sunt cu mult marite peste normal.Iar ASLO si exudatul sunt negative.Nu stiu ce varsta ai, dar poate ca ai sau ai avut o usoara infectie urinara, sau genitala, sau intestinala , o inflamatie sau o simpla infectie undeva, in organism. Nu este o infectie propriu-zisa acum in gat dar chiar aceasta amigdalita cronica, " stinsa", poate intretine valorile inflamatorii putin peste limita.Numai bine!
0
08-05-2009, ora 19:13
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
Va multumesc mult pt raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: