Cam o data pe luna aud cum pulseaza in ureche

29-01-2008
emilitza
Nu este medic/terapeut
emilitza
in ureche dreapta de ceva timp(1-2 ani), cam 1 data pe luna simt si aud cum bate ceva.e asemanator cu bataile inimii doar k nu au nici o legatura si cu o frecventa mult mai mica. nu au nici o legatura cu faptul ca sunt obosita sau nu, k am facut efort sau stau in pat sau k apar ziua sau noaptea. e derajant, ma trezeste noapte din somn. necesita neaparat un consult ORL? va multumesc
10 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da necesita neapart un consult ORL.
Cel mai simplu ar putea fi un dop de ceara care obtureaza periodic conductul auditiv, dar poate fi si din cauza circulatiei sangvine la nivelul urechii interne. Numai un medic ORL dupa ce o sa va examineze o sa va poata da un raspuns!
0
29-01-2008, ora 00:00
ANDRA22
Nu este medic/terapeut
ANDRA22
la fel am patit si eu, am fost la medic si mi-a zis ca este din cauza circulatiei periferice. mi-a recomandat sa iau gingko biloba, si asa am facut, am luat 1 flacon, am facut pauza 10 zile, apoi iar 1 flacon si tot asa timp de vreo 3-4 luni. si de atunci nu am mai avut nicio problema. s-a intamplat acum vreo 3 ani. iti recomand si tie, este pe baza de plante naturale, este bun pentru circulatie si pentru memorie, si nu este de loc scump, pana in 10 ron. multa sanatate!
0
29-01-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Este necesar un consult ORL. Nu orice tratament este valabil in orice boala, iar a urma un tratament prescris unui alt pacient nu este un lucru recomandat intrucat poate face mai mult rau decat bine. Oricum Andra22 a urmat un tratament dupa ce a fost consultata de medic.
0
29-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
mergi la ORL ginko biloba e din plante dar daca esti hipotensiva de exemplu iti va face rau!Si e posibil sa fie atunci cazul de altceva care imbunatateste circulatia la nivelul urechii interne.Posibil sa fie si altceva cum e dopul de ceara sau un neurinom(o afectiune a nervului vestibulotrochlear!Deci asculta sfatul medicilor, mergi la ORL cel putin sa ti se stabileasca un diagnostic!
0
01-02-2008, ora 00:00
emilitza
Nu este medic/terapeut
emilitza
deci..amfost la orl...si mi s-a spus k am..nik!!! eu tot mai simt si aud zgomotele alea!!!!!!
0
02-02-2008, ora 00:00
osvaldo
Nu este medic/terapeut
osvaldo
cum se trateaza ganglionii care sa-u facut pe git
0
02-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
emilitza! Ti.au facut o audiogrma? ti.au indicat ceva tratament?
0
02-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
osvaldo.ganglionii ( ce sau facut pe git) au si ei o cauza !!
tratezi cauza si ganglionii dispar.
Mergi la ORL pentru a exclude o amigdalita cronica si mergi la stomatolog pentru a exclude carii dentare infectii gingivale s.a
0
02-02-2008, ora 00:00
emilitza
Nu este medic/terapeut
emilitza
nope...nimik...m-a intrebat dak mi-a scazut auzul dar nu pot sa imi dau seama :( iar k tratam.ziceau ceva d neuroprotectoare(park) dar nimic concret
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a lua un tratament corect trebue sa faci audiograma, sa stii ce tensiune arteriala ai, eventual un consult la neurolog si fund de ochi la oftalmologie.
Cand ai toate.anunta.ma !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.